Z przyjemnością informujemy, że prace nad nowym remiksem Xubuntu zostały ukończone. Obecna wersja Xubuntu 11.04 PL jest dostosowana do polskiego użytkownika (czyli spolszczona), posiadająca w swoim „wnętrzu” wszystko, co w naszym pięknym kraju jest legalne i może być rozprowadzane bez żadnych ograniczeń licencyjnych. Została stworzona przez forumowiczów Ubuntu.pl. Zawiera w sobie prawie wszystkie kodeki (bez w32codecs
) oraz standardowe wolne oprogramowanie Xubuntu..
Najważniejszą innowacją, w stosunku do wersji podstawowej jest skrypt konfiguracyjny Xubumatic, autorstwa Empitta, który przez niespodzianki przygotowane przez Canonical miał więcej roboty niż zwykle. Skrypt wykorzystuje systemowy menedżer pakietów, efektem zakończenia jego działania jest pojawienie się planszy końcowej.
Xubumatic potrafi:
- ustawić repozytoria
- zaktualizować system
- zainstalować dodatkowe kodeki
- zainstalować Javę i flasha do przeglądarek internetowych
- zainstalować czcionki windowsowe
- skonfigurować Gnome-mplayer
- skonfigurować Audacious
- zainstalować Ubuntu Tweak
a także posiada mnóstwo ukrytych opcji, o których można przeczytać na stronie www.linuxone.pl. W porównaniu do oficjalnego Xubuntu zaszły wielkie zmiany:
Usunięto:
- Orage
- Kalkulator
- Xfce-notes
- Słownik
- Ristretto
- gry
- Xchat
- Transmission
- Parole
- gMusicbrowser
- tapety
- języki obce
Dodano:
- Gedit
- Mirage (przeglądarka zdjęć)
- Shotwell (menadżer zdjęć)
- Audacious (odtwarzacz muzyczny)
- Gnome-mplayer (odtwarzacz filmów)
- Desktop recorder (nagrywanie pulpitu)
- Deja-dup (program do backupu)
- htop (konsolowy program narzędziowy)
- Hardinfo (narzędzie do diagnozy komponentów komputera i systemu)
- Unrar-free (do rozpakowywania archiwów)
- kodeki (oprócz windowsowych)
- poradnik dotyczący XFCE 4.8
Remiksowanie szczęśliwie przetrwały: Firefox, Thunderbird, Abiword, Gnumeric, GIMP, Pidgin, Xfburn, Sane, Vinagre i wszystko co ważne w menu System.
Podczas instalacji systemu zalecany jest brak połączenia internetowego. Instalator Xubuntu nie posiada opcji „pomiń instalację pakietów językowych” (lub podobnej), spowoduje to pobranie i zainstalowanie języków obcych w systemie oraz wydłużenie pracy instalatora.
Aktualnie wspieraną wersją jest Przyjazna Mysz Xfce 12.04PL, którą zalecamy pobierać.
A w32codecs jest nielegalne w naszym kraju czy licencja ogranicza rozprowadzanie? Pytam, ponieważ nie wiem.
Licencja ogranicza rozprowadzanie :P
Fajnie, ale nie widzę sensu takich remiksów. Każdy pakiety może dossać sobie a zbędne usunąć. I zrobi to szybciej niż pobieranie z Dropboxa calego ISO.
Michał Olber: napisz powaznie o co chodzi z w32codecs zamiast robic sobie zarty. Jesli wiesz wiecej, niz inni, to albo podziel sie ta wiedza, albo nie zabieraj glosu.
http://packages.medibuntu.org/hardy/w32codecs.htm… http://debian-multimedia.org/dists/stable/non-fre…
Przecież jest napisane, że to są binarki kodeków Win32, które nie są otwarte i dlatego nie mogą być rozprowadzane bezpośrednio w dystrybucji, która twierdzi, że jest w pełni open source.
Taki Linux Mint np. nie ma tego w klauzli i dlatego rozprowadzają swoją dystrybucję bez żadnego problemu :)
[…] Piotr Osiecki aka Majsza, wraz z zespołem ubuntu-pomoc.org ogłosił wydanie remiksu Xubuntu 12.04 LTS o nazwie Przyjazna Mysz Xfce 12.04PL. W najnowszej wersji zamieniono środowisko graficzne Xfce 4.8 na Xfce 4.10, a system jest uaktualniony na dzień 11.09.2012. Jako, że oficjalna wersja Xubuntu 12.04.1 LTS wspiera tylko Xfce 4.8, osoby korzystające z nowszej wersji, o wsparcie muszą prosić samych twórców Xfce. System obsługuje popularne formaty audio i wideo: .avi, .mp4, .rmvb (rv40), .mp3. Warto dodać,że w październiku kończy się wsparcie dla polskiego remiksu Xubuntu 11.04 PL. […]