Popularność języków programowania według PyPL

Popularność języków programowania według PyPL

przez -
20 5113
Popularność języków programowania według PyPL

Indeks PYPL PopularitY of Programming Language został stworzony, aby analizować jak często jest wyszukiwany dany poradnik językowy w Google. Zlicza on każdorazowe wpisanie frazy dotyczącej specyficznego poradnika, na temat programowania w danym języku. Wszystkie dane pochodzą z Google Trends, dzięki czemu każdy może je bez problemu zweryfikować.

Popularność języków programowania według PyPL

Popularność języków programowania według PyPL - tabelka

Jak możemy zauważyć z tabelki i wykresu, prym wiedzie cały czas Java, nieprzerwanie od wielu lat. Na drugim miejscu cały czas pozostaje PHP, któremu co roku wieści się koniec, a jednak nadal jest on szeroko wykorzystywany w biznesie. Największy przyrost popularności w ciągu ostatnich 8 lat zanotował Python. Jest to ewenement na światową skalę, ponieważ jeżeli narysujemy średnie dla wszystkich języków, to właśnie ta od Pythona będzie miała najwyższe nachylenie.

Na koniec warto wspomnieć o języku, który zdobył największą popularność w minionym roku. Według tabelki było to C# z popularnością 10.1 %, wzrostem o 1.8% i podskoczeniem o dwa miejsca w górę.

20 Komentarze

  • Dla programisty tak średnio bo jest wiele technologii do nauki, istnieją właściwie dwa kobylaste standardy czyli z jednej strony jsf,ejb,cdi, a zdrugiej spring, osgi itd. chociaż można je ze sobą integrować. Dalej jeszcze jakieś wickety, jboss seam (tu fajne jest jbpm). Im mniej konkurencyjnych narzędzi tym lepiej, i w tym sensie fajny jest .net. Z tego względu ch mnie strzela jak słyszę o tzw. "entuzjastach nowych technologii".
   W pythonie podoba mi się to, że nawet jak wyszła wersja 3 to nikt się nie rzucił na hura żeby być on the edge, tylko spokojnie dalej wszyscy zostają przy 2.7 ze względu na popularność i kompatybilności bibliotek. To jest z kolei wada railsów, chociaż jako framework imo fajniejszy niż django i sam ruby też jakby bardziej poukładany niż python.
   PHP dostaje ostatnio fajne featury, ale bałaganu w bibliotece standardowej to już chyba nikt nie uporządkuje. W 5.5 wreszcie empty() ma działać dla dowolnych wyrażeń w argumencie, a nie tylko dla zmiennych lol :D
   Takie moje zdanie :P

 1. Ilość pytań do Google może świadczyć też o tym, że język obsługują sklerotycy, jest mało intuicyjny, ma kiepską dokumentację.
  Jak ja czegoś potrzebuję o Pythonie to zaglądam na strony z dokumentacją.
  Natomiast jeśli chodzi o JS (kiepska dokumentacja) to rzeczywiście częściej zapytuję, ale powoli przekonuje się do MDN.

  • Zgadzam się. Takie zapytania o programowanie w C itp zadają tylko młodzi co dopiero zaczynają przygodę z językiem, reszta pyta konkretniej o bibliotekę, framework, albo szuka konkretnie w dokumentacji. Brakuje mi w zestawieniu objective-c, który na Tiobe jest bardzo wysoko. Bardziej już przemiawia do mnie ilość aktywnych projektów w danym języku na github itp.

  • Dodatkowo w Javie mogą być zapytania o JVM do czata, czy innej przeglądarki dokumentów z urzędu. Albo o nowo wykryte w niej bugi ;-D

 2. "Największy przyrost popularności w ciągu ostatnich 18 lat zanotował Python."
  To ciekawe, bo PHP powstawał 17 lat temu i wzrost ma 15.4% (od 0% bo nie istniał 18 lat temu). C# ma 12 lat i ma 10.1%. Python mający ponad 20 lat (czyli w przeciwieństwie do powyższych nie startował 18 lat temu od 0%) i osiąga 8.8% (mimo, że większość zapytań do Google to zapewne "jaką wersje zainstalować do programu X", "dlaczego program Y wyświetla, że nie ma zainstalowanego Python" itp. bo w przeciwieństwie do C czy C++ (i innych natywnych) wymaga nie od programistów, a od klientów zainstalowania oprogramowania – no ale php też zapewne zlicza nawet wklejane linki "index.php" i tak dalej – jedynie C# może się tu bronić, bo tu klient pyta o framework .NET co nie powinno zaliczać C# popularności).
  Więc w przeciągu 18 lat Python zdecydowanie nie zanotował największego przyrostu. Mógł co najwyżej mieć największy miesięczny skok (np. przy okazji wydań blendera 2.4x była cała masa osób szukających co to za błędy pokazuje i jaką wersję tym razem muszą instalować, ale "zysk" był generowany przez użytkowników końcowych danego programu z okazji wydania nowej wersji i zaraz wygasał).

  • A czego oczekiwać od statystyk robionych przez programistów Pythona ;)
   Ciekawsze są ilości projektów, komitów i deweloperów pracujących nad kodem w danym języku. Tutaj jednak również Python zaczyna doganiać języki natywne i Javę (zobacz link kilka postów wcześniej). Podejrzewam, że w przypadku oprogramowania typowo komercyjnego ilość projektów ciężko oszacować bo bierze się głównie pod uwagę projekty na githubie itp.

  • W czasach gdy strona jest zbiorem formularzy i synchronicznych powiązań z bazą danych (która w takich przypadkach jest najwolniejszym ogniwem) pewnie wystarczy,

   Ale zbliżają się czasy asynchroniczności i ciągłej komunikacji z serwerem.

Odpowiedz