Porteus 1.0 RC2

Porteus 1.0 RC2

przez -
6 1256
System operacyjny, systemy operacyjne

Wydano dystrybucję Porteus 1.0 RC2. System ten opiera się na Slackware Linux 13.37 i działa jako LiveCD. Cały system jest bardzo szybki i wydajny oraz zajmuje jedynie 300 MB. Świetnie nadaje się do zainstalowania na małych płytach CD lub pendrive. Porteus powstał jako społecznościowa modyfikacja dystrybucji Slax. W systemie znajdziemy środowisko graficzne KDE 3.x dla komputerów i486 oraz okrojoną wersję KDE 4.6.3 dla x86_64. Dostępne jest również LXDE.

Najnowsze wydanie działa pod kontrolą jądra 2.6.38.5. Zaktualizowano syslinux do wersji 4.0.4 oraz usunięto wiele niepotrzebnych plików. Dodano takie aplikacje jak Fixmbr.exe, UAC.exe, Memtest86+.

Szczegółowa lista zmian znajduje się na stronie porteus.org.

Podobne artykuły

 • Tan-Ghil-007

  Slax ma status "zawieszony" na DistroWatch.com. Porteus to rozwijany fork Slax-a.

 • Kilian

  Odpowiedź społeczności na zamknięcie projektu ;-)

  Cóż… pewnie i tak upadnie :(

 • tom2090

  Osobiście jestem bardzo zadowolony z tego, że społeczności linux'owe zaczynają brać sprawy we własne ręce. To co w dzisiejszym świecie głównych dystrybucji linux'a jest wyrabiane to się w głowie nie mieści. Przykładem może być chociażby Ubuntu, Mandriva czy Arch, gdzie zaczyna się odchodzić od idei, którymi się kierowano dotychczas na rzecz "wygodniejszych" rozwiązań, nie licząc się w ogóle ze społecznościami. Te natomiast nie zgadzając się z ich "polityką" tworzą własne forki w myśl owych idei, które dotychczas sobie cenili. Życzę im z całego serca powodzenia i trzymam kciuki. Oby tak dalej :).

 • Greg

  @tom2090, masz rację ale patrząc z punktu widzenia firmy – to ten cały Open Source jest po prostu niestabilny. I nie ma co się dziwić ze firmy wolą Windowsa. Tam nie ma takich fochów i forków.

 • tom2090

  @Greg, owszem lecz siłą napędową firmy są głównie użytkownicy danych produktów, czy też w tym przypadku systemów. Kiedy ich zabraknie firmy będą musiały zmienić kierunek rozwoju na bardziej dopasowany do użytkowników, czy też całkowicie branże i tam szukać "nabywców". Co do Windowsa to nie wiem z kąd dałeś taki przykład skoro mówimy o dystrybucjach linux'a :P. Pozdrawiam :).

 • Tomasz

  Bardzo fajnie, że ktoś się za to wziął! Slax był świetna dystrybucją i nosiłem go zawsze na CD. Czas zaktualizować na to nowe ;)