PowerNex: jądro napisane z użyciem języka programowania D

PowerNex: jądro napisane z użyciem języka programowania D

przez -
3 1789
Konsola program

Przeglądając Internet natchnęliśmy się na ciekawy projekt o nazwie PowerNex. Jest to czyste jądro systemu, napisane z użyciem języka programowania D. Projekt jest bardzo podobny do systemu Redox OS i mikrojądra, pisanego z użyciem języka Rust. Deweloperem oprogramowania jest Dan Printzell, który udostępnił wszystko na licencji Mozilla Public License 2.0. W planach prócz jądra, jest napisanie całego systemu z użyciem języka D. PowerNex działa aktualnie na 64 bitowych procesorach oraz wymaga przynajmniej 32 MB pamięci operacyjnej. Z wirtualizatorów wspierane są tylko QEMU i VirtualBox.

Podobne artykuły

 • Po czym poznać pasjonata? Użyje zupełnie niepasującej technologii tylko dlatego że może. ;) Btw szacun, D jest spoko ale napisać w nim system… no cóż, nie skomentuję.

  • Jakub Konieczny

   Napisać w nim cokolwiek większego to już szacun. Ładny język, ale tak cholernie niespójne biblioteki i ABI, że ciężko coś skleić. Kiedyś próbowałem, ale się poddałem po zmarnowanym czasie nad zimportowaniem nagłówków i bibliotek GTK.

  • Jeszcze młody, sama biblioteka standardowa będzie jak dla mnie całkiem używalna dopiero za minimum 2 lata. Ale język ewidentnie ma przyszłość i osobiście zacząłem aktywnie rozwijać polską stronę na wikibooks. Ten facet ominął problem, sam wszystko pisze, w końcu to system. ;)

   A Gtk jak dla mnie jest pokręcone nawet w C++. :p