Zanim zacznę pisać niniejsze sprawozdanie pragnę zaznaczyć, że dla lepszego zrozumienia całego tekstu, będę się starał również wplatać wiele moich refleksji oraz odczuć związanych z targami, zachowując jednocześnie dziennikarską bezstronność. Uważam, że mimo ubytków w formie, tekst będzie przyjemniejszy w odbiorze dla czytelnika.

Poznań Game Arena są to targi gier oraz sprzętu elektronicznego, corocznie organizowane w stolicy województwa Wielkopolskiego, czyli w Poznaniu. W tym roku dzień imprezy przypadł na weekend od 24 do 26 października. Do dyspozycji wystawców oraz odwiedzających oddano aż cztery pawilony budynku Międzynarodowych Targów Poznańskich. Poza szablonowym oglądaniem wystaw, organizatorzy przewidzieli również ogromną ilość konkursów, w których możliwa była wygrana nagród o wartości kilku tysięcy złotych. Z powodu liczebności tych atrakcji, zacznę od opisu każdego dnia targów oraz głównych wydarzeń.

PGA 2014 - stanowisko ASUS

24 października – VIP Day

Pierwszy dzień PGA po raz kolejny został zorganizowany głównie dla przedstawicieli prasy i firm. Bilet wstępu na teren imprezy w tym jednym dniu kosztuje 100 złotych, przez co wydawać by się mogło, że liczebność na pawilonach będzie mała.

PGA 2014 - stanowisko z Borderlands

W tym roku było to mylne stwierdzenie. Mimo ogromnych cen za wejściówki, VIP Day był oblężony przez ogromną ilość osób, nie tylko z branży dziennikarskiej. Nie są znane dokładne powody tak licznej publiczności, lecz zdecydowanie wyszło to na plus dla wystawiających. Główną atrakcją bez wątpienia była premiera intra do gry Wiedźmin 3: Dziki Gon, która przyciągnęła pod główną scenę ogromne tłumy fanów. Prezentacja filmiku zakończyła się ogromem braw oraz ekscytacji.

PGA 2014 - prezentacja Wiedźmin 3

25 października

Sobota zawsze w historii Poznań Game Arena była dniem zalewanym przez publiczność. W tym roku nie było inaczej. Gdy wszedłem przywitał mnie tłum ludzi w różnym wieku, czekający na kupno biletu. Ogromną popularność przyniosły głównie liczne turnieje League of Legends oraz World of Tanks, przy których gromadziły się tłumy.

PGA 2014 - kolejka przed wejściem

Organizatorzy zostawili jednak również kilka atrakcji dla posiadaczy Linuksa, przez co na PGA można było zagrać samemu w takie hity, jak Counter Strike czy War Thunder. Wisienką na torcie był kolejny pokaz Wiedźmina 3, zwieńczony koncertem zespołu Percival. Ogromna frekwencja niestety nie mogła obyć się bez problemów technicznych, przez co według oficjalnych informacji, sprzedaż biletów na targi była zawieszona przez dwie godziny. Mimo tego moja ocena całego dnia jest bardzo pozytywna.

PGA 2014 - widok na pawilon z balkonu

26 października

Niedziela była smutnym okresem dla wielu uczestników targów, mianowicie był to ostatni dzień Poznań Game Arena w roku 2014. Widownia była jedynie minimalnie większa niż w piątek.

PGA 2014 - niedzielna frekwencja

Mimo wszystko i w tym dniu nie brakowało atrakcji, lecz tym razem głos w tej sprawie należał do ostrowskiego Techlandu oraz producenta profesjonalnego sprzętu dla graczy ROCCAT. Z powodu małej ilości nowych atrakcji był to dla mnie osobiście jedynie dzień pożegnań z poznanymi wystawcami oraz okazja do zrobienia ostatnich zdjęć.

PGA 2014 - gracze CSa

Gry niezależne w modzie

Ciekawą atrakcją wszystkich trzech dni targów była obecność 44 niezależnych studiów developerskich z Polski oraz innych krajów. Na potrzeby tak zwanej Strefy Niezależnych Twórców Gier oddano cały pawilon 7. Bez wątpienia dominowały ekipy z naszego kraju, lecz oprócz tego można było znaleźć wiele studiów z takich krajów, jak Niemcy, Dania, Szwecja, Finlandia czy Francja. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że większość wystawców deklarowała dostępność lub uwzględniała wsparcie ich dzieł na systemy Linux.

PGA 2014 - stanowisko indie

Stanowiska studiów developerskich były bardzo często również ciekawie ozdabiane w celu przyciągnięcia większej ilości potencjalnych zainteresowanych. Wśród takich perełek można było znaleźć ozdobione kwiatami stanowisko World-LooM, twórców gry Gardens Inc 2: The Road to Fame, czy imitację ubikacji i możliwość zagrania w grę Towerman od Best Toilet Games siedząc na… sedesie. Większość twórców postawiła jednak na mimimalizm, co nie było jednak przeszkodą dla oglądających, którzy tłumnie zbierali się wokół przeróżnych wystaw.

PGA 2014 - Stanowisko Best Toilet Games

Zjazd Twórców Gier

Na Poznań Game Arena nie zapomniano również o przyszłych twórcach gier niezależnych. W ramach kolejnego Zjazdu Twórców Gier odbyło się wiele interesujących konferencji na temat przeszłości i teraźniejszości polskich indyków. W dyskusjach brały udział głównie osoby, które mają w swoim dorobku kilka tytułów (na przykład Mikołaj „SOS” Kamiński, twórca gry McPixel), ale również przedstawiciele platform crowdfundingowych oraz firmy, specjalizujące się w promowaniu i reklamowaniu niezależnych dzieł.

PGA 2014 - debata na temat Crowdfundingu

Było wiele wywiadów, spekulacji dotyczących przyszłości rynku gier komputerowych oraz rozpatrywanie przeszłości tegoż sektora gospodarki. Mimo charakteru kulturalnej dyskusji, publiczność mogła również zadawać nurtujące ją pytania. Wydarzenia związane ze Zjazdem Twórców Gier co prawda cieszyło się głównie popularnością wśród przedstawicieli mediów, jednakowoż było z całą pewnością bardzo ważnym przedsięwzięciem na tegorocznej edycji targów.

PGA 2014 - Zjazd Twórców Gier

Słów kilka o konkursach

Nie samymi wystawami żyje człowiek. Poznań Game Arena było również i miejscem prezentacji wielu firm produkujących akcesoria komputerowe. Oprócz oglądania mniej lub bardziej rewolucyjnych sprzętów do cyfrowej rozrywki, wystawcy postanowili przyciągnąć publikę, organizując mniej lub bardziej losowe konkursy, w których była możliwość wygrania przeróżnych urządzeń.

PGA 2014 - konkurs w układaniu puzzli

Były konkurencje polegające na udzielaniu poprawnych odpowiedzi, układaniu puzzli, ale także i turnieje gier komputerowych. W praktyce każda osoba wykazująca minimum zaangażowania, opuszczała targi z wartym ponad 200 złotych sprzętem. Pomagało w tym również szczęście, gdyż nieraz nagrody były rozdawane metodą „kto pierwszy, ten lepszy”, co mimo wszystko było lekko kontrowersyjne z powodu przypadków bijatyki pomiędzy uczestnikami targów.

PGA 2014 - turniej War Thunder

Jednak były to wypadki sporadyczne i nie wpływały na pozytywne wrażenia oglądających. Do swojej kolekcji można było również dodać specjalne koszulki, kubki czy podkładki pod myszki, możliwe do kupienia w przygotowanych do tego celu stanowiskach.

PGA 2014 - Puchar IEM

Giermasz pełen gier

Przez całe trzy dni targów poznańskich było również czynne specjalne stanowisko CDProjekt na hali 7A, oferujące ponad 500 tytułów po okazyjnych, niskich cenach. Wiele z nich posiadało kody na Steama, przez co okazja ta nie musiała koniecznie ominąć posiadaczy Linuksa. Do najważniejszych produktów można zaliczyć takie hity, jak Euro Track Simulator 2 czy Wiedźmin 2: Zabójcy Królów.

PGA 2014 - przykładowy asortyment

Aby nie wywołać chaosu, na stanowisko z grami wpuszczano ograniczoną ilość osób, natomiast reszta była zmuszona czekać. Ogromne kolejki były widoczne przez cały czas o każdej porze dnia, co było bez wątpienia niemałym sukcesem właścicieli stanowiska.

PGA 2014 - kolejka do Giermaszu

Słowem podsumowania

Tegoroczna edycja targów Poznań Game Arena była zdecydowanie kolejnym sukcesem na miarę europejską. Atrakcji poza wymienionymi w niniejszym sprawozdaniu było znacznie więcej, lecz skupiłem się na tych najbardziej ważnych dla posiadaczy Linuksa. Jak widać, w tym roku również użytkownicy tej platformy mogli spokojnie znaleźć coś dla siebie, wśród stanowisk CDProjektów, gier indie czy platform turniejowych w CS:GO oraz War Thunder. Więcej informacji o konkretnych niezależnych studiach wkrótce.

5 Komentarze

Odpowiedz