Projekt Debian obchodzi 20 urodziny

Projekt Debian obchodzi 20 urodziny

przez -
21 719
Debian

Projekt Debian jest z nami już 20 lat. Dokładnie 16 Sierpnia 1993 roku Ian Murdock ogłosił powstanie Debiana. Podczas tychże uroczystości świętowany jest Debian Birthday party. Dodatkowo odbywająca się właśnie konferencja DebConf13 otwarta jest dla wszystkich zainteresowanych osób, chcących poznać lepiej ten system. Dzięki Ianowi Murdockowi Debian jest aktualnie jedną z ważniejszych dystrybucji GNU/Linuksa, posiadającą ponad 1000 programistów na całym świecie.

Dokumentacja została napisana w licznych językach, system posiada 37 000 pakietów, 17 oficjalnych architektur, kilka jąder (m.in. kFreeBSD, Hurd). Na Debianie bazują setki pochodnych dystrybucji, z czego ponad połowa wszystkich systemów Live jest oparta właśnie na nim. Jako pierwszy (publicznie) zdefiniował czym jest Wolne Oprogramowanie, jako pierwszy wprowadził system zależności i zarządzanie pakietami, jako pierwszy wprowadził konkretny zbiór zasad wg których system powinien być tworzony. Demokratyczny styl prowadzenia dystrybucji jest unikalny w świecie WiOO.

Obecnie system stara się wspierać, jak najwięcej dostępnego sprzętu, współpracując z wieloma producentami. Dzięki solidnie przetestowanemu oprogramowaniu użytkownicy mogą być pewni, iż ich system będzie stabilny. Potwierdzają to zastosowania Debiana w obliczeniach komputerowych i inżynieryjnych, jak również nasza rodzima supermaszyna Galera.