Projekt Debian obchodzi 20 urodziny

Projekt Debian obchodzi 20 urodziny

przez -
21 982
Debian

Projekt Debian jest z nami już 20 lat. Dokładnie 16 Sierpnia 1993 roku Ian Murdock ogłosił powstanie Debiana. Podczas tychże uroczystości świętowany jest Debian Birthday party. Dodatkowo odbywająca się właśnie konferencja DebConf13 otwarta jest dla wszystkich zainteresowanych osób, chcących poznać lepiej ten system. Dzięki Ianowi Murdockowi Debian jest aktualnie jedną z ważniejszych dystrybucji GNU/Linuksa, posiadającą ponad 1000 programistów na całym świecie.

Dokumentacja została napisana w licznych językach, system posiada 37 000 pakietów, 17 oficjalnych architektur, kilka jąder (m.in. kFreeBSD, Hurd). Na Debianie bazują setki pochodnych dystrybucji, z czego ponad połowa wszystkich systemów Live jest oparta właśnie na nim. Jako pierwszy (publicznie) zdefiniował czym jest Wolne Oprogramowanie, jako pierwszy wprowadził system zależności i zarządzanie pakietami, jako pierwszy wprowadził konkretny zbiór zasad wg których system powinien być tworzony. Demokratyczny styl prowadzenia dystrybucji jest unikalny w świecie WiOO.

Obecnie system stara się wspierać, jak najwięcej dostępnego sprzętu, współpracując z wieloma producentami. Dzięki solidnie przetestowanemu oprogramowaniu użytkownicy mogą być pewni, iż ich system będzie stabilny. Potwierdzają to zastosowania Debiana w obliczeniach komputerowych i inżynieryjnych, jak również nasza rodzima supermaszyna Galera.

21 Komentarze

    • Co takiego ma najlepszego Ubuntu? Jak dla mnie nic. Ubuntu to nic innego jak poskładany Debian w jedną kupę, tylko że niestety w gorszym wykonaniu. Nawet łatwiejsze w obsłudze nie jest od Debiana, bo gdyby dać Kowalskiemu dobrze skonfigurowany komputer z Debianem, to poziom trudności byłby identyczny jak w komputerze z dobrze skonfigurowanym Ubuntu. Ubuntu jest systemem ani dopracowanym, ani dla wszystkich Kowalskich (jest wiele rzeczy do zrobienia dla tej grupy ludzi, których po prostu nie potrafią zrobić dobrze).

  1. Ojej i dokładnie miesiąc młodszy od Slackware'a. Dopiero o tamtym pisaliście (16 lipca 1993 vs 16 sierpnia 1993). Debian chyba kilkakrotnie popularniejszy od Slackware. Ciekawe jak zmieniały się przez te 20 lat obie dystrybucje. Co im dobudowywano, co usuwano. Jak zmieniała się ich popularność lub liczba deweloperów zajmujących się nimi. Nie mam kompetencji ani wiedzy by takie podsumowanie zrobić, ale zaciekawiła mnie ta bliskość wiekowa obu.

  2. AFAIK: pierwszą definicję Wolnego Oprogramowania przedstawił Stallman i projekt GNU… Wytyczne Debiana powstały wiele lat później z powodu niepopularności GNU. W zasadzie to Debian nie jest do końca wolnym oprogramowaniem z powodu istnienia repo non-free. Tak czy siak: Debian przeżyje nas wszystkich! Sto lat :-)

Odpowiedz