Projekt Debian zastanawia się nad systemd lub Upstart

20
1963
Debian
Debian

Deweloperzy Debiana rozpoczęli ostatnimi czasy dyskusję nad możliwą zamianą przestarzałego już systemu uruchamiania SysVinit, na bardziej nowoczesne rozwiązanie. Zaletami takiego rozwiązania są: więcej dostępnych funkcji, stabilne wsparcie dla zaawansowanych środowisk boot/SAN, podobna struktura systemu plików jak w RHEL, czy Ubuntu, oraz jest łatwiej zarządzać pakietami. Z minusów warto wymienić dużo pracy nad dostosowaniem do Debiana. W propozycji padły dwa obecnie dostępne rozwiązania: systemd lub Upstart.

Systemd jest już używany w dystrybucjach typu Fedora, Arch Linux, Mageia, Chakra, openSUSE, Sabayon, Gentoo. Upstart natomiast to domena Ubuntu, Linux Minta, Xubuntu, Kubuntu i wielu innych dystrybucji, opartych o system Canonicala.

Głosowanie z tego, co jest na listach już się rozpoczęło. Jednakże ciekawy jest fakt, iż dwóch deweloperów: Steve Langasek i Colin Watson są członkami Upstart-Developers Launchpad Group, i trzeci: Ian Jackson jako były programista Canonical, należą do głównych członków decyzyjnych komitetu technicznego. Należy zatem czekać cierpliwie na decyzje, jakie zostaną podjęte.

Poprzedni artykułFirefox 25.0 dla Androida z Web Audio i Guest Browsing
Następny artykułThe MagPi – numer 18
Michał Olber
Interesuję się głównie sprzętem i działaniem jego pod systemami GNU/Linux. Testuję różne dystrybucje i robię recenzje. Interesuję się działaniem sprzętu pod Linuksem, dzięki czemu wiem, jaki zestaw komputerowy wybierać :)

20 KOMENTARZE

  1. Z tym systemd są spore problemy. Nie mogę ustawić automatycznego parkowania głowicy dysku na stałe. Mimo że dodałem systemctl start systemd-sleep.service a w pliku /usr/lib/systemd/system-sleep/hdparm_set mam ustawione #!/bin/sh
    hdparm -B255 /dev/sda oraz chmod +x /usr/lib/systemd/system-sleep/hdparm_set. To co drugie uruchomienie systemu i znowu powraca do: hdparm -B /dev/sda

    /dev/sda:
    APM_level= 128
    Okazuje się że to jakieś bugi których jeszcze nikt nie rozwiązał.

    • Administratorzy są już przygotowywani do nowości w RHEL7. Przynajmniej w Niemczech. W chwili premiery i ew. migracji, większość powinna być zapoznana już z różnicami pomiędzy RHEL7 <-> RHEL6. Więc nie upatrywałbym tu dodatkowego problemu. A sam RHEL6 ma 10 lat wsparcia + 3 z możliwością dodatkowego wykupu. Więc spokojnie nie martwić się :)

  2. openrc jest już w oficjalnym repozytorium Debiana.

    # apt-cache policy openrc

    openrc:

    Zainstalowana: (brak)

    Kandydująca: 0.12.4+20131230-3

    Tabela wersji:

    0.12.4+20131230-3 0

    99 http://ftp.debian.org/debian/ experimental/main amd64 Packages

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj