Projekt Fedora szykuje się na system plików Btrfs

Projekt Fedora szykuje się na system plików Btrfs

przez -
2 699
Fedora

Przygotowania do wprowadzanie systemu plików Btrfs do systemu rozpoczęły się w wydaniu Fedora 13, gdzie zamiast wybrania domyślnego ext4, można było wziąć wyżej wspomniany. Co więcej, właśnie owa dystrybucja, jako jedna z pierwszych wprowadziła możliwość instalacji systemu plików Btrfs na partycji root. Dodatkowo ostatnia alfa Fedory 15 potwierdza tylko szykowanie się na nowy system plików.

Aby w ogóle system plików Btrfs mógł zagościć w systemie potrzeba zrobić jeszcze kilka rzeczy:

  1. Wsparcie dla Btrfs musi zagościć w GRUB. Edward Shishkin przygotował już odpowiednie łatki, ale muszą one zostać dodane do głównego kodu.
  2. Wsparcie w instalatorze Anaconda istnieje już od jakiegoś czasu. Jednakże problemem jest dodanie odpowiednich narzędzi do zarządzania woluminami i pozwolenie użytkownikom na tworzenie podwoluminów bezpośrednio z anaconda.
  3. Wiele narzędzi do tworzenia LiveCD jest nakierowana na system plików ext*, co bardzo utrudnia prace nad dalszą integracją
  4. FSCK jest praktycznie na ukończeniu, aktualnie 90% pracy zostało wykonane i powinno się udać przed wydaniem Fedory 15

Na koniec warto wspomnieć o propozycji porzucenia tworzenia LVM, na rzecz wbudowanej w Btrfs funkcji zarządzania woluminami. Programiści Fedory i Red Hata już wcześniej pracowali nad funkcją kopii zapasowych, które posiada owy system plików, której zadaniem było zrobienie aktualnego zrzutu obrazu systemu przed każdą transakcją wykonywaną przez yum/RPM.

Pełna treść znajduje się na stronie lists.fedoraproject.org.