Projekt gBlip startuje

2
828
GBlip

Wreszcie znalazłem chwilkę czasu aby zabrać się za to, co chciałem już zacząć parę dni temu. A cóż to takiego? Postanowiłem, w ramach kolejnego etapu nauki Pythona, napisać klienta desktopowego Blipa. Wiem, że istnieje już napisany w Javie przez Serafina Blipper, który już teraz robi duże wrażenie. Mimo tego chcę napisać własny program służący do komunikacji przez platformę Blipa, ale napisany w Pythonie z użyciem biblioteki PyGtk.

Nazwę programu podpowiedział Hadret, a jest nią po prostu: gBlip. Użycie biblioteki Gtk ma swój niezaprzeczalny plus – integracja ze środowiskiem GNOME czy Xfce. Do GNOME’a przylgnąłem już na długi czas, więc wybór był dla mnie oczywisty.

Teraz parę zdań na temat aktualnego stadium projektu. Jestem w fazie planowania i projektowania interfejsu. Jeśli chodzi o samą komunikację z serwerem Blipa to załatwi ją biblioteka BlipPy, którą napisałem parę dni temu i udostępniłem na portalu SourceForge.net. Tak samo się stanie oczywiście z gBlipem – będzie to projekt z otwartym kodem. Na pewno będę potrzebował pomocy od Was – potencjalnych użytkowników tego programu. Na początku chodzi o sam interfejs programu. Chciałbym od Was usłyszeć uwagi i pomysły z nim związane.

Projekt UI

Póki co mogę Wam pokazać makietę, która docelowo będzie interfejsem gBlipa:

GBlip

Przypominam, że gBlip korzysta z GTK+ więc wygląd programu bedzie się różnił w zależności od wybranej skórki GTK. Powyższy screen zrobiłem, jak miałem ustawioną dość minimalistyczną skórkę Rezlooks.

Kilka słów o UI

Zdecydowałem się na umieszczenie pola wpisywania wiadomości nad listą wiadomości – tak jak jest to na stronie Blipa. Chciałbym uniknąć nieco schzofrenicznej sytuacji, kiedy w jednym miejscu wiadomości wpisuje się u dołu, a w innym na górze. Ponieważ autorzy Blipa postanowili, że będzie to góra – nie zamierzam tego zmieniać. Wydaje mi się, że wszystkim będzie łatwiej, jak będą spójne zasady obsługi obu kanałów komunikacji.

Druga sprawa to tzw. sidebar, czyli pasek boczny z dostępnymi widokami. Po rozmowie z Hadretem doszliśmy do wniosku, że najlepiej będzie dać użytkownikowi w tym przypadku wybór – albo lewa strona albo prawa. Także zaznaczam, że będzie opcja, która umożliwi przerzucenie sidebara na drugą stronę okna.

W pierwotnym projekcie, który namalowałem sobie zwyczajnie na kartce miałem jeszcze jeden element. Pod listą wiadomości miał znaleźć się mini panel z informacjami o użytkowniku zaznaczonej wiadomości (nie mylić z górnym panelem aktualnie zalogowanego). Póki co zrezygnowałem z tego ficzera. Jeśli uważacie, że byłby pomocny/potrzebny napiszcie o tym w komentarzach. Wtedy znajdzie się w którejś z wersji gBlipa.

Prośba o feedback

Na koniec prośba do Was wszystkich. Jeśli macie jakieś uwagi do powyższego projektu proszę napiszcie o nich w komentarzach. Jeśli jest wszystko okay to też napiszcie. Zawsze dobrze wiedzieć, że ktoś zgadza się z moimi wypocinami. Oczywiście chętnie przyjmę nowe pomysły dotyczące gBlipa. :)

PS. Tutaj tego nie widać, ale oczywiście będzie ikonka w tray’u. :) Jeszcze nie myślałem o jej funkcjonalności dokładnie. Może jakieś pomysły? :)

Źródło: bayger.pl.

Poprzedni artykułTreningi Ubuntu Online
Następny artykułArch Linux 2008.04 RC

2 KOMENTARZE

  1. Przejrzałem oględnie i stwierdzam, iż projekt jest bardzo ciekawym pomysłem. Wszedłem na oficjalną stronę blipa, co ciekawe pierwszy raz o tym słysząc. Sama mania blipowania przywędrowała do nas zza oceanu:

    BLIP

    Jak widać dobrze się przyjmuje w naszej społeczności. Taki klient to dobra rzecz, dzięki niemu nie trzeba otwierać w ogóle przeglądarki :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj