Projekt KDE SC cudem uniknął tragedii

Projekt KDE SC cudem uniknął tragedii

przez -
8 466
KDE

“KDE o mały włos przeszłoby największą katastrofę roku” – napisał Jeff Mitchell na swoim blogu. KDE aktualnie utrzymuje na swoich serwerach ponad 1500 repozytoriów z kodem wolnych projektów, które przez pomyłkę były narażone na całkowite usunięcie z serwera głównego oraz wszystkich serwerów lustrzanych. Zawiniło źle skonfigurowane oprogramowanie oraz problematycznie ustawione serwery lustrzane.

Infrastruktura serwerów GIT projektu KDE SC składa się z serwera głównego, który znajduje się pod adresem git.kde.org oraz z licznych serwerów lustrzanych, które jak się okazało administratorzy traktowali jako serwery kopii zapasowych. Ich pomyłka doprowadziła niemalże do skasowania wszystkich repozytoriów, jakie były utrzymywane na głównym serwerze, a efekt domino nastąpił na wszystkich serwerach lustrzanych oprócz… jednego, który jak się okazało jako jedyny nie zsynchronizował się z uszkodzonymi danymi. Powodem uszkodzenia danych na serwerze głównym, była awaria systemu plików w maszynach wirtualnych, po ich zamknięciu na czas aktualizacji systemu.

Wszystkie dane na szczęście zostały odzyskane, a administratorzy serwerów KDE wyciągnęli wnioski i już podjęli kroki w celu uniknięcia podobnej sytuacji w przyszłości. Użyty zostanie system plików ZFS z systemem migawek (możliwość powrotu do plików z przeszłości), a integralność danych z GIT będzie sprawdzana, przed zapisaniem na serwerze lustrzanym.