Nokia ogłosiła dzisiaj rano, że projekt Qt od teraz staje się w pełni otwarto-źródłowy i wolny. We wrześniu tego roku Nokia stworzyła fundację non-profit, która miała się zająć hostowaniem całej infrastruktury frameworka z interfejsem użytkownika bazującym na C++. Powstała równie strona qt-project.org, gdzie można było znaleźć wszelakie informacje o projekcie Qt. Cała operacja została wykonana tuż przed konferencją Qt Developer Days, odbywającą się w Monachium 24-26 października tego roku.
Cała idea polega na tym, by wyrównać szanse dla współtworzących Qt, aby mogli oni wysyłać łatki, które będą potem ocenianie przez Opiekunów (Maintainers) i Zatwierdzających (Approvers). Cała praca będzie wykonywana w centralnej lokalizacji, z dostępem w jednym czasie dla wszystkich. Nie będzie więcej rozdzielania, czy oddzielnego przepływu kodu dla pracowników Nokii, czy innych. Zredukuje to również opóźnienia. Wszyscy będą widzieć to, co jest w danym czasie robione.
no i dobrze sie stalo. w koncu jeden przemyslany ruch Nokii :)
Jak GTK jest na LGPL, czyli nie do końca wolnej licencji, bo pozwalającej na zamykanie, to jest OK.
Jak Qt było na GPL, czyli na całkowicie wolnej licencji, to było źle.
Jak przeszło na LGPL, to też źle.
Teraz zmienili zasady uczestnictwa w projekcie, zaraz okaże się, że Gnomowi krzykacze uznają, że nadal jest źle.
Jakoś nie widzę tu narzekań kogoś na licencje bibliotek, więc manewr wyprzedzający się nie udał.
@o_O: LGPL jest jak najbardziej wolna i nie pozwala na zamknięcie biblioteki – pozwala za to na wykorzystanie jej w zamkniętym programie jako bibliotekę dynamiczną (kodu programu nie musisz udostępniać, ale wszelkie zmiany w kodzie samej biblioteki już musisz). To tak jakbyś mówił, że GPL to nie wolna licencja, bo pozwala na uruchomienie programu GPL z zamkniętego programu (bo pozwala).
Co do Qt to boję się trochę o rozwój, bo to oznacza, że finansowanie z Nokii odpada (Nokii nie zależy już na rozwoju Qt, bo przerzuca się na Windows Phone). Problemem jest też to, że Nokia nie będzie już mogła sprzedawać zamkniętych licencji na nowe wersje (od teraz tylko LGPL). Myślę, że Qt sobie poradzi za sprawą Intela i Samsunga (pracują nad kontynuacją MeeGo) i programistów KDE.
O przyszlosc QT ja przynajmniej sie nie boje, gdyz jest ona za bardzo popularna by zniknac, szczegolnie ze wlasnie kilka wielkich korporacji z niej kozysta. A i spolecznosc opensource skupiona przy tych bibliotekach nie jest mala. Najwyzej powastanie kolejna fundacja skupiona wlasnie na rozwoju QT (ale juz nie pod flaga Nokii ktorej osobiscie sie dziwie w mieszanie sie w Windows Mobile)
@Alien
Nokia nie jest już suwerenną firmą, stephen elop – były pracownik microsoftu nadal posiadający jego akcje jest teraz CEO Nokii. Mają jeszcze drugiego agenta microsoftu na wysokim stanowisku.
Trochę więcej o tym wydarzeniu: http://blog.kde.org.pl/archiwum/266/Qt-Project.or…!
@o_O: Nie do końca o to chodzi – już kilka lat przed Elopem Nokia opluwała Androida, wydawała kupę kasy, żeby odciągnąć wszystkich od Androida (m.in. wykupiła Symbiana i otworzyła za darmo dla każdego) i robiła mu czarny PR licząc, że Symbian i Maemo/MeeGo wypali – teraz zdali sobie sprawę, że systemy kontrolowane przez nich nie wypalą, że wybranie Androida już sobie przekreślili wcześniej (i z Google nie mają najlepszych stosunków, więc zapewne nie dostaliby licencji na aplikacje Google jak mapy, market itp., nie mówiąc o złym PR dla firmy która przez lata mówiła, że Android nigdy w życiu nie będzie przez nich użyty (bo to, że Android jest bez przyszłości już z pewnością sami nie wierzą)), a na iOS nikt im licencji nie da, więc pozostała im tylko jedna opcja czyli współpraca z Microsoftem (ich nie opluwali, bo się nie liczyli – z Symbianem walczyły iOS i Android) – to jest dziś dla nich jedyne wyjście… ryzykowne, ale jedyne.
Co to ma wspólnego z Qt, GPL, LGPL, Symbianem, Androidem czy nawet z pączkami
[…] Następnie w marcu 2011 roku roku sprzedano usługi komercyjne Qt firmie Digia, a w październiku projekt Qt stał się w pełni open source. Nokia twierdzi, że próbuje zrobić cały ekosystem Qt niezależnym, w przypadku gdyby ona sama […]
[…] Projekt Qt w pełni open source Nokia ogłosiła dzisiaj rano, że projekt Qt od teraz staje się w pełni otwarto-źródłowy i wolny. We wrześniu tego roku Nokia stworzyła fundację non-profit, która miała się zająć hostowaniem całej infrastruktury frameworka z interfejsem użytkownika bazującym na C++. Powstała równie strona qt-project.org, gdzie można było znaleźć wszelakie informacje o projekcie Qt. Cała operacja została wykonana tuż przed konferencją Qt Developer Days, odbywającą się w Monachium 24-26 października tego roku. […]