Projekt Xubuntu pracuje nad poprawą wyglądu LibreOffice w domyślnym stylu

Projekt Xubuntu pracuje nad poprawą wyglądu LibreOffice w domyślnym stylu

przez -
3 4018
Xubuntu - nowe logo

Projekt Xubuntu zapowiedział jakiś czas temu, że w Xubuntu 15.10 znajdzie się pakiet biurowy LibreOffice, który ma zastąpić AbiWorda i Gnumerica. Decyzja ta wynikała z niezadowolenia wielu użytkowników, którzy i tak po instalacji musieli ręcznie usuwać i dodawać odpowiednie pakiety. Dodatkową bolączką jest kiepska integracja wyglądu z motywem graficznym elementary-xfce. Istniejące rozwiązania, jak ubuntu-human-theme, czy tango-theme okazały się również niewystarczające.

Dlatego Simon Steinbeiß, lider zespołu artystycznego zdecydował się napisać wszystko od zera i przygotował wstępne zestawy integracyjne dla LibreOffice Writer, Calc i Impress. Osoby zainteresowane testowaniem i zgłaszaniem ewentualnych uwag mogą skorzystać z GiHuba: shimmerproject/libreoffice-style-elementary lub zainstalować repozytorium PPA: Shimmer Project Daily.

3 Komentarze

  1. Zastanawia mnie jedna rzecz w LO.
    Otóż to jest program bardzo nieszczęśliwie zrobiony jeżeli chodzi o interfejs dotykowy. Kontrolki są dobre do obsługiwania ostrym kursorem myszki czy punktem piórka, lecz sama mechanika pracy z belkami czy sliderami nie jest dobra dla urządzeń obsługiwanych palcem.
    I dobrze, bowiem LO w obecnej postaci jest aplikacją raczej desktopową. Mobilny LO wymagały głębokiego przeprojektowania.
    W takim razie dlaczego wraz z wersją 4 wprowadzono wielkie odstępy między malutkimi ikonkami paska narzędzi? Wygląda to jak program gimnazjalisty napisany w Delphi, w którym autor nie umie zmienić domyślnych odstępów.

    • Bo pierwsze co się robi przy projektowaniu interfejsu to poprawa domyślnych wartości tak, żeby wyglądały jak typowa aplikacja. Lepiej się tu sprawuje Lazarus. Programowałem w Delphi. Przynajmniej pliki wynikowe nie są wielkie.

Odpowiedz