Projekty OPEN SOURCE – sposoby organizacji oraz źródła finansowania

Projekty OPEN SOURCE – sposoby organizacji oraz źródła finansowania

przez -
1 1077
Projekty OPEN SOURCE - sposoby organizacji oraz źródła finansowania

Zapraszamy wszystkich naszych czytelników do wzięcia udziału w konkursie, w którym do wygrania jest 10 pierwszych egzemplarzy książki „Projekty OPEN SOURCE – sposoby organizacji oraz źródła finansowania„. Losowanie zwycięzców odbędzie się 14 lutego, a o wynikach poinformujemy wszystkich uczestników konkursu poprzez email. Wystarczy odwiedzić stronę konkursu i wypełnić krótki formularz. Szczegóły na stronie projektyopensource.pl.

Nagrodą w konkursie jest książka zawierająca katalog praktyk zaobserwowanych w świecie projektów open source oraz wolnego oprogramowania. Początek ma za zadanie wprowadzić czytelnika w charakterystyczny żargon środowiska ludzi i przedsiębiorstw uczestniczących w tego typu przedsięwzięciach. W zwięzły sposób zostanie tu opisany proces kształtowania się wspomnianej społeczności na przestrzeni lat, występujące w niej wewnętrzne podziały, a wreszcie motywy kierujące jej uczestnikami. Następnie poprzez obserwację samych projektów wyłonimy różne metody współpracy społeczności wytwarzających otwarte oprogramowanie oraz sposób w jaki firmy czerpią korzyści z uczestnictwa w tych społecznościach.

Mówiąc nieco bardziej precyzyjnie, będziemy opisywać struktury organizacyjne tego typu przedsięwzięć oraz budowane wokół nich modele biznesowe. Sprawdzimy także, w jaki sposób te dwa aspekty se sobą kolidują, jakie kombinacje występują najczęściej, a jakie się wykluczają. Na zakończenie sprawdzimy również, czy typ wytwarzanego oprogramowania ma wpływ na potencjalną efektywność projektu open source.

Autorem książki jest Adam Walczak, o którym dowiemy się nieco więcej na stronie domowej.

1 komentarz

Odpowiedz