Wszystkie wiadomości, które wysyłane są przez komunikator, zawierają nasz adres IP, który może zostać odpowiednio przetłumaczony na geolokalizację komputera klienta. Wiele komunikatorów i protokołów komunikacyjnych obsługuje szyfrowanie, jednak i to nie jest w stanie ukryć adresu IP użytkownika sieci. Jedną z najbardziej skutecznych metod ukrycia adresu IP jest skorzystanie z serwera proxy, który jest równocześnie używany przez tysiące użytkowników, co uniemożliwia namierzenie konkretnego z nich.

W programie Pidgin istnieje możliwość użycia szyfrowania SSL/TLS oraz pośrednika w postaci proxy i tu można skorzystać z TORa, który pomoże skutecznie ukryć fizyczny adres maszyny rozmówcy.

Na początku trzeba poprawnie skonfigurować TORa i tak na wszelki wypadek polipo, który może być potrzebny w razie, gdyby TSOCKS nie był obsługiwany przez wybrany protokół komunikacyjny np. Gadu-Gadu, wtedy można przepuścić ruch poprzez HTTP.

Instalacja TORa i polipo

W większości systemów opartych o jądro Linux można znaleźć pakiet tor oraz polipo w repozytorium, także należy użyć menadżera pakietów do zainstalowania odpowiedniej paczki.
Gotową konfigurację do polipo dla TORa można znaleźć na oficjalnej stronie projektu TOR, należy wyczyścić plik /etc/polipo/config i wkleić do niego zawartość pobraną ze strony TORa.

TOR tak samo jak polipo działają w trybie demona. Aby uruchomić obydwie usługi w systemie należy wykonać polecenia:

/etc/init.d/tor start
/etc/init.d/polipo start

Jeśli powyższe polecenia nie działają to znaczy, że system trzyma pliki usług startowych w /etc/rc.d dlatego należy spróbować poniższych poleceń:

/etc/rc.d/tor start
/etc/rc.d/polipo start

Automatyczny start TOR i polipo przy starcie systemu

W zależności od systemu operacyjnego każdy trzyma konfigurację usług w innym miejscu.

Dla systemów opartych o Gentoo Linux należy użyć rc-update w podany sposób:

rc-update add tor default
rc-update add polipo default

W systemach opartych o Arch Linux należy edytować plik /etc/rc.conf, w linii DAEMONS należy dodać na końcu tor oraz polipo – więcej o rc.conf można poczytać na wiki.archlinux.pl

Debian i jego pochodne posiadają narzędzie rcconf, przy pomocy którego można w łatwy sposób włączać i wyłączać usługi z autostartu.

Konfiguracja komunikatora “Pidgin”

Na początku należy otworzyć główne okno programu oraz wcisnąć kombinację klawiszy CTRL+A – otworzy się okno z konfiguracją kont.

Pidgin, Gadu-Gadu i polipo - konfiguracja
 

W każdym koncie jest zakładka pośrednik, należy ją wybrać i wpisać do niej dane w zależności od protokołu.

Konfiguracja dla sieci Jabber

Dla Jabbera należy użyć TSOCKS5, w miejscu “Komputer” powinien znajdować się adres maszyny która łączy się z serwerem TORa, może być to localhost gdy uruchamiamy demona TORa na lokalnej maszynie.

Jabber TSOCKS TOR PROXY
Konfiguracja dla sieci Gadu-Gadu

Niestety wtyczka wprowadzająca obsługę Gadu-Gadu w programie Pidgin nie jest na tyle rozwinięta aby wystarczająco radzić sobie z TSOCKS, dlatego aby ominąć ewentualne problemy należy skorzystać z polipo które domyślnie działa na porcie 8118.

Pidgin - TOR
 

UWAGA: Przy wyłączonym szyfrowaniu w programie Pidgin możliwe jest przechwycenie loginu i hasła przez tak zwaną końcówkę czyli jeden z serwerów pośredniczących w połączeniu. Zaleca się włączenie szyfrowania przed użyciem jakiegokolwiek proxy.