Przesunięto zamrożenie funkcji w systemie Debian 9

Przesunięto zamrożenie funkcji w systemie Debian 9

przez -
7 3803
Debian

Jonathan Wiltshire z zespołu Debiana ogłosił, że data zamrożenia funkcji dla systemu Debian 9 Stretch została przesunięta. Jest to spowodowane chęcią dodania jądra Linux 4.10, które swoją premierę będzie miało w pierwszym kwartale 2017 roku. Warto zaznaczyć, że owy Kernel otrzyma status LTS, czyli długoterminowego wsparcia, co dla Debiana 9.0 jest szczególnie ważne, jeżeli chce zapewnić systemowi długoletnie wsparcie techniczne. Jak możemy przeczytać z komunikatu tzw. „soft freeze” zostanie wykonany 5 stycznia 2017 roku, natomiast pełne zamrożenie nastąpi 5 lutego 2017.

7 Komentarze

 1. Linux kernel 4.10? jak właśnie zamrożono 4.5.
  Ciekaw jestem co w debianie 9 za nowości jeszcze wyjdą do końca roku. Mam wrażenie, że teraz testing już jest bardziej stabilny niż nie jedno distro które wyszło jako stabilne. Najbardziej, nie mogę się doczekać najnowszego KDE plasma, w testing jest plasma-desktop (4:5.4.3-1) ale już w experimental siedzi 5.5.4.

  • Ja siedziałem na kde z linii 4 od wydania którejś bety jeszcze na gentoo i ta wersja kde jakoś mi się już trochę znudziła i tak trochę z ciekawości przemigrowałem na kdeSC5. I jak na razie, poza jednym małym błędem w network-manager’e, jakoś nie widzę problemów z błędami nowej wersji środowiska.

  • Kernela 4.10 jeszcze nie ma i logiczne, że jak będzie to wtedy go wybiorą. Po drugie kernel 4.5 jest nieparzysty, czyli wydaniem bardziej testowym i Debian takich do wydań stabilnych nie pakuje.

  • Zapomniałem o tej polityce Linusa względem wydań.
   Na pewno kernel w wersji lts pozwoli zaoszczędzić fundacji Debiana czasu na utrzymanie.

 2. Dawno temu stwierdziłem że Ubuntu podobne to zabawki. Byle aktualizacja potrafi wyłożyć to na łopatki. No ale jarają się jądrem 4.x od roku. Za to ja mam Jessie i jądro 3.16 i w zasadzie nie wiem co to problem
  :)

  Taka to różnica. Wolę później ale pewnie.

Odpowiedz