Przygarnij pakiet, czyli Jono Bacon proponuje łatwe zbieranie informacji o porzuconych projektach open source

0
1693
menedżer plików, pliki, katalogi, foldery
menedżer plików, pliki, katalogi, foldery

Każdy projekt ma swój cykl życia. Czasami udaje się produkt wypromować wśród użytkowników i z reguły znajduje on rzeszę nowych pomocników przy jego rozwoju. Jednakże zdarzają się i takie pomysły, które mimo popularności są porzucane, ze względu na brak czasu lub mogły się nie przyjąć. Ale koncepcja sama w sobie była bardzo ciekawa i zamiast wymyślać od nowa, można by taki kod wykorzystać w przyszłości. Właśnie na taką koncepcję wpadł Jono Bacon, niegdyś pracownik firmy Canonical, a obecnie Senior Director of Community w XPRIZE Foundation. Okazuje się, że jego pomysł podziela wiele osób i aby przyspieszyć rozwój wolnego oprogramowania, powinno się spojrzeć na projekty porzucone i uznane często za martwe.

Ale jak znaleźć owe nieaktywne od dłuższego czasu pomysły i aplikacje? Jono Bacon zaproponował, aby w źródłach programu umieścić plik .adopt z następującymi informacjami:

[Project]
    maintained = no
    name = Jokosher
    description = An audio multitracker built for the GNOME desktop.
    category = Audio
    repo = http://www.github.com/the-project
    discussion = http://mymailinglist.com/jokosher
    languages = Python

    [Contact]
    name = Bob Smith
    email = foo@bar.com

Jak możemy zauważyć są tutaj podstawowe informacje o autorze, kategorii, krótki opis programu, strona domowa i forum, repozytorium, a także czy posiada on obecnie opiekuna. Mając takie dane można bardzo łatwo stworzyć odpowiednie narzędzia do gromadzenia informacji o porzuconych projektach i pomysłach. Takie statystyki można umieszczać na jakiejś stronie, którą mogliby przeglądać deweloperzy, poszukujący inspiracji do swoich pomysłów lub chcących pomóc w rozwoju.

Podobną koncepcję posiada już projekt Debian: Pakiety potrzebujące nowego opiekuna, ale to Jono Bacon zaproponował ciekawszą formę, mogącą ułatwić automatyczne gromadzenie informacji o zapomnianym kodzie.

ŹRÓDŁOjonobacon.org
Poprzedni artykułLinux Magazine – numer 141 z dużą ilością informacji o alternatywach dla Androida i nie tylko
Następny artykułDigital Painting with Krita 2.9 – kolejna książka o Krita od Scotta Petrovica
Michał Olber
Interesuję się głównie sprzętem i działaniem jego pod systemami GNU/Linux. Testuję różne dystrybucje i robię recenzje. Interesuję się działaniem sprzętu pod Linuksem, dzięki czemu wiem, jaki zestaw komputerowy wybierać :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj