Przyszłość Firefoksa

Przyszłość Firefoksa

przez -
2 336
Mozilla Firefox

Chris Blizzard(z fundacji Mozilla) przedstawił długoterminowe plany Mozilli, prezentacje dotyczącą nadchodzącego Firefoksa 3 oraz wspomniał o planach Mozilli wobec rynku urządzeń mobilnych.

Podczas wystąpienia Chris Blizzard powiedział kilka ciekawych rzeczy na temat sieci globalnej. Przede wszystkim zwrócił uwagę na zagrożenie związane z nowymi technologiami webowowymi, takimi jak Silverlight Microsoftu czy AIR Adobe. Mają one zamkniętą specyfikacje oraz są uzależnione od platformy i twórcy. Takie praktyki w przyszłości mogą doprowadzić do ograniczenia dostępności globalnej sieci.

O Firefoksie 3 wiadomo jak na razie tyle, że od wersji 2 wprowadzono ponad 12 000 poprawek. Najistotniejsze dla programistów Firefoksa 3 są: integracja z systemem, wydajność oraz zmniejszenie zapotrzebowania na zasoby systemowe. Podobno nowa wersja podczas startu dokonuje o 100 000 alokacji pamięci mniej niż w poprzedniej wersji. Ponadto ma się poprawić szybkość renderowania dzięki współpracy z twórcami biblioteki Cairo.

Mozilla planuje wprowadzenie pełnej obsługi wszystkich najważniejszych technologi webowych w urządzeniach przenośnych. Żywym dowodem tego jest iPhone z przeglądarką Safari, która wniosła nowym poziom dostępności do sieci z telefonów komórkowych. Właśnie krokiem Apple chce podążać Mozilla.

Firefox w liczbach:

  • 125 milionów użytkowników
  • 45 programistów zatrudnionych przez Mozillę
  • ok. 1 000 programistów wolontariuszy
  • ok. 20 000 testerów codziennych buildów
  • ok. pół miliona osób testujących wydania beta