Python 3.0

Python 3.0

przez -
1 834
Python

4 grudnia 2008 roku, o godzinie 2:51 rano czasu polskiego, oficjalnie została wydana nowa wersja Pythona 3.0, znanego również jako Python 3000. Pod wieloma względami jest to wydanie wyjątkowe, a zarazem dla wielu kontrowersyjne. Wyjątkowe dlatego, że usuwa z języka wiele niedogodności przeszkadzających w programowaniu, kontrowersyjne dlatego, że aby to osiągnąć programiści Pythona musieli zerwać z wcześniejszą zgodnością.

Pomimo ryzyka stałego rozszczepienia społeczeństwa, developerzy nie bali się wprowadzenia zmian, dzięki którym Python stanie się lepszym językiem. Oczywiście nie zapomniano o ogromnej rzeszy programistów i programów, które wykorzystują Pythona z serii 2.x, dwa miesiące temu wydano Pythona 2.6, który wprowadza wiele zmian znanych z Pythona 3.0, ale równocześnie zachowuje kompatybilność wstecz. Taki zabieg ma na celu ułatwić migrację do nowej gałęzi. Developerzy Pythona spędzili również dużo czasu na tworzeniu programu 2to3, który automatycznie przekonwertuje nasz program do nowszej wersji, a co ważniejsze, działa on wyśmienicie.

Okazja do wprowadzenia zmian, bez oglądania się na wsteczną zgodność, spowodowała napływ tak wielu różnorakich pomysłów, że musiał powstać specjalny dokument opisujący co na pewno nie zmieni się w nowym Pythonie: pep3099.

1 komentarz

Odpowiedz