QEMU 0.13

QEMU 0.13

przez -
0 602
QEMU

QEMU jest szybkim emulatorem napisanym przez Fabrice Bellarda i dostępnym jako otwarte oprogramowanie. QEMU umożliwia uruchomienie kilku systemów operacyjnych jednocześnie na jednej maszynie. Jest podobny do takich projektów jak Bochs czy PearPC, jednak ma kilka cech (np. większą szybkość i obsługę wielu architektur CPU), dzięki którym wyprzedza swoich konkurentów. QEMU wydawane jest na licencjach GPL/LPGL. Większość aplikacji oparta jest o licencję LGPL, lecz sam moduł emulujący wydawany jest na licencji GNU GPL. Potrafi również wykorzystać KVM (the Kernel-based Virtual Machine) dla zwiększenia swojej wydajności, z procesorami Intel i AMD.

Wydana wersja 0.13 zawiera wspomaganie instalacji sieci, w pełni wspierane QMP, zaktualizowany protokół „żywej” migracji”, zgodność ze standardem PCI, wsparcie modelu procesora i inne.

QEMU 0.13 powinien być wydany w cyklu sześciomiesięcznym, czyli wydanie powinno być w lipcu lub sierpniu, jednakże tak się nie stało. Główny zarządca projektu, Anthony Liguori (na qemu-devel), zaczął dyskusję nt. jak uniknąć opóźnień w przyszłym wydaniu QEMU 0.14.

QEMU 0.13.0 można znaleźć na GNU Savanna Server.

Brak komentarzy

Odpowiedz