QEMU 1.5 z obsługą kart graficznych hosta, obrazów VHDX, strumieniowania USB 3.0 oraz ssh

7
1330
QEMU
QEMU

Ogłoszono wydanie QEMU 1.5, znanego wszystkim narzędzia do emulacji i wirtualizacji, który jest wydawany na licencji LGPLv2 i GPLv2. Program operuje w dwóch trybach pracy: użytkownika i systemu. QEMU wspiera wirtualizację, podczas wykorzystywania go na hyperwizorze Xen lub z użyciem modułu KVM (Kernel-based Virtual Machine) do sprzętowej akceleracji maszyn x86, ARM, PowerPC i S390.

Pojawiło się wsparcie wykorzystywania kart graficznych maszyny wirtualizacyjnej, dzięki użyciu VFIOO. Można bez problemu wykorzystywać sterowniki kart graficznych typu nVidia i AMD.

Dodano eksperymentalne wsparcie dla strumieniowania USB 3.0 poprzez kontrolery nec-usb-xhci i emulowane urządzenie SCSI na USB. Przepisano obsługę portów USB na maszynach wirtualnych z użyciem biblioteki libusb. Dodano wsparcie emulacji TPM (Trusted Platform Module) na procesorach x86, a ROMy iPXE wspierają EFI.

Tiny Code Generator (TCG) otrzymał obsługę zestawu instrukcji: SSE 4.1, SSE 4.2, PCMULQDQ, AES-NI, BMX i ADX. Pojawiło się także wsparcie dodawania procesorów na włączonym systemie, przy użyciu komendy QMP cpu-add.

Dyski iSCSI wspierają zmianę rozmiaru na włączonym systemie, przy użyciu block_resize. Podobnie do urządzeń blokowych, zmiana rozmiaru musi zostać wpierw zrobiona poza QEMU.

Pojawiła się obsługa formatu obrazów MS Hyper-V – VHDX, ale jedynie w trybie tylko do odczytu. Wspieraną są dyski zarówno dynamiczne, jak i stałego rozmiary, ale nie obrazy różnicowe (differencing images). Domyślnie musi być użyta opcja readonly=on.

Dodano wsparcie ssh. Zdalny dostęp wykonuje się: qemu -drive file=ssh://host/path/to/file.

W interfejsie użytkownika dodano wygląd GTK+, używający biblioteki VTE do lepszej emulacji terminala dla konsol szeregowych i monitora. Nowe rozszerzenie VNC pozwala na komunikację z diodami stanu na klawiaturze. W VNC dodano szyfrowanie połączeń websocketów z użycoem TLS.

Poprzedni artykułHandBrake 0.9.9 z obsługą napisów Blu-ray i ekranów Retina
Następny artykułJolla Sailfish – pierwszy smartfon z Sailfish OS zaprezentowany
Michał Olber
Interesuję się głównie sprzętem i działaniem jego pod systemami GNU/Linux. Testuję różne dystrybucje i robię recenzje. Interesuję się działaniem sprzętu pod Linuksem, dzięki czemu wiem, jaki zestaw komputerowy wybierać :)

7 KOMENTARZE

    • Na papierze. Walczyłem swego czasu z nvidią i XEN/kvm, największy sukces był na XEN, udało się zainstalować windows 7 w trybie passthrough grafiki, ale po zainstalowaniu driverów do nvidii karta graficnza wyświetlała w managerze urządzeń któryś fjany błąd microsoftu typu błąd 18 czy jakoś tak.

  1. Dużo interesujących nowości. Dziwnym trafem nie wspomniano o dodaniu wsparcia KVM dla procesorów ARM.
    Sami developerzy na długiej liście zmian, umieścili tą informację na pierwszym miejscu, a tu cisza.

  2. […] Naprawiono 25 znalezionych błędów i problemów z budowaniem paczek. Usunięto krytyczną lukę dla agenta gości QEMU. Jest to również ostatnie planowane wydanie w serii QEMU 1.4, a całe wsparcie zostanie skierowane dla QEMU 1.5. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj