Ogłoszono wydanie QEMU 1.5, znanego wszystkim narzędzia do emulacji i wirtualizacji, który jest wydawany na licencji LGPLv2 i GPLv2. Program operuje w dwóch trybach pracy: użytkownika i systemu. QEMU wspiera wirtualizację, podczas wykorzystywania go na hyperwizorze Xen lub z użyciem modułu KVM (Kernel-based Virtual Machine) do sprzętowej akceleracji maszyn x86, ARM, PowerPC i S390.
Pojawiło się wsparcie wykorzystywania kart graficznych maszyny wirtualizacyjnej, dzięki użyciu VFIOO. Można bez problemu wykorzystywać sterowniki kart graficznych typu nVidia i AMD.
Dodano eksperymentalne wsparcie dla strumieniowania USB 3.0 poprzez kontrolery nec-usb-xhci i emulowane urządzenie SCSI na USB. Przepisano obsługę portów USB na maszynach wirtualnych z użyciem biblioteki libusb. Dodano wsparcie emulacji TPM (Trusted Platform Module) na procesorach x86, a ROMy iPXE wspierają EFI.
Tiny Code Generator (TCG) otrzymał obsługę zestawu instrukcji: SSE 4.1, SSE 4.2, PCMULQDQ, AES-NI, BMX i ADX. Pojawiło się także wsparcie dodawania procesorów na włączonym systemie, przy użyciu komendy QMP cpu-add.
Dyski iSCSI wspierają zmianę rozmiaru na włączonym systemie, przy użyciu block_resize. Podobnie do urządzeń blokowych, zmiana rozmiaru musi zostać wpierw zrobiona poza QEMU.
Pojawiła się obsługa formatu obrazów MS Hyper-V – VHDX, ale jedynie w trybie tylko do odczytu. Wspieraną są dyski zarówno dynamiczne, jak i stałego rozmiary, ale nie obrazy różnicowe (differencing images). Domyślnie musi być użyta opcja readonly=on
.
Dodano wsparcie ssh. Zdalny dostęp wykonuje się: qemu -drive file=ssh://host/path/to/file
.
W interfejsie użytkownika dodano wygląd GTK+, używający biblioteki VTE do lepszej emulacji terminala dla konsol szeregowych i monitora. Nowe rozszerzenie VNC pozwala na komunikację z diodami stanu na klawiaturze. W VNC dodano szyfrowanie połączeń websocketów z użycoem TLS.
Czyli będzie można grać na qemu ;)
Na papierze. Walczyłem swego czasu z nvidią i XEN/kvm, największy sukces był na XEN, udało się zainstalować windows 7 w trybie passthrough grafiki, ale po zainstalowaniu driverów do nvidii karta graficnza wyświetlała w managerze urządzeń któryś fjany błąd microsoftu typu błąd 18 czy jakoś tak.
Michał Olber liked this on Facebook.
OSWorld.pl liked this on Facebook.
Łukasz Wòjcik liked this on Facebook.
Dużo interesujących nowości. Dziwnym trafem nie wspomniano o dodaniu wsparcia KVM dla procesorów ARM.
Sami developerzy na długiej liście zmian, umieścili tą informację na pierwszym miejscu, a tu cisza.
[…] Naprawiono 25 znalezionych błędów i problemów z budowaniem paczek. Usunięto krytyczną lukę dla agenta gości QEMU. Jest to również ostatnie planowane wydanie w serii QEMU 1.4, a całe wsparcie zostanie skierowane dla QEMU 1.5. […]