Nokia ogłosiła wydanie Qt 4.8.2 i Qt Visual Studio Add-In 1.11.1. Jest to zestaw przenośnych bibliotek i narzędzi programistycznych dedykowanych dla języków C i C++. Ich podstawowym składnikiem są klasy służące do budowy graficznego interfejsu programów komputerowych, począwszy od wersji 4.0 Qt zawiera też narzędzia do tworzenia programów konsolowych i serwerów. Biblioteki są dostępne na Windows, Mac OS X i Linux. Producentem Qt jest norweska firma Trolltech, a właścicielem – fińska Nokia.
Najważniejsze zmiany:
- Udoskonalono ponad 100 funkcji
- Dodano WebKit 2.2.2
- Dodano libpng 1.5.10
- 30 usprawnień w dokumentacji i narzędziach
- Zaktualizowano dokumentację dla Visual Studio 2010 i inne poradniki
Qt to bieda i ociężałe, przereklamowane dziadostwo. Nie widziałem ani jednej porządnej aplikacji w tym zrobionej.
Za to widziałem mnóstwo zrobionych choćby w lekkim wxWidgets, gtkmm czy swing.
…które wyglądają gorzej niż biednie i nawet nie mają 1/100 funkcji które ma QT.
Qt to świetnie wyposażone, wygodne i kompletne środowisko i – w przeciwieństwie do gtk i pochodnych – multiplatformowe i zorientowane obiektowo. Działa mega szybko, a aplikacji porządnych jest zdecydowanie więcej niż tych pod gtk, gdzie pod słowem "porządna" rozumiem szybka i bug-free.
Tralala,
gtkmm to "nakładka na nakładkę" i osobiście mam jedną aplikację korzystającą z tego (i chętnie bym się jej pozbył, bo mi się nie styluje…)
wxWidgets zdaje się też korzysta pod spodem z gtk (przynajmniej na L) i jw.: mam jedną app. i chętnie bym się jej pozbył (chociaż styluje się okej)
swing to w ogóle chyba nadal emuluje wszystkie kontrolki i uzyskanie odpowiednio "look & feel" wymaga stosowania dodatkowych bibliotek? No i siłą rzeczy musi zamulać bardziej, niż toolkity korzystające z natywnych kontrolek (chociaż i tak jest dużo lepiej, niż kiedyś).
Ostatnio akurat robiłem mały "research" w tookitach dla javy i bardzo żałuję, że qt-jambi jest w dość niepewnej sytuacji.
"Nie widziałem ani jednej porządnej aplikacji w tym zrobionej." – zainstaluj KDE to zobaczysz niejedną ;)
Dokładnie, o dziwo większość rzeczy napisanych w QT jest porządnej jakości. Jedynie osobiście używam z rzeczy na GTK to jest:
LibreOffice (Przed Caligrą jeszcze sporo pracy)
Chromium (Ale kiedy mogę używam Rekonq – mam nadzieję że pod skrzydłami BlueSystems zacznie się rozwijać o wiele szybciej)
Gimp (w środowisku Linuksa i zdjęć niedościgniony)
Cheese (niestety nie znalazłem pod QT nic lepszego)
DeadBeef (są lepsze pod QT ale urzekła mnie prostota)
Cała reszta systemu (chodzi mi o programy GUI) jest w QT z środowiskiem KDE na czele. Także nie wiem czemu ;) ale biblioteka QT bardziej do mnie przemawia.
[…] posiada KDE SC 4.9, któremu towarzyszy Qt 4.8.2 oraz menedżer logowania LightDM KDE, z trzema tematami do wyboru. Domyślnym zestawem biurowym […]
[…] posiada KDE SC 4.9, któremu towarzyszy Qt 4.8.2 oraz menedżer logowania LightDM KDE, z trzema tematami do wyboru. Domyślnym zestawem biurowym […]
[…] 3.4.6 oraz opcjonalnie jądro Linux 3.0.35. Pojawiło się środowisko graficzne KDE SC 4.9, wraz z Qt 4.8.2 i nowym stylem Dharma, GRUB 2.0, a także narzędzie Kapudan, które pozwala dostosować, system […]
[…] i pakiety. W najnowszej wersji dodano jądro Linux 3.4.3 oraz opcjonalnie jądro Linux 3.0.35, Qt 4.8.2, kmod 0.8, mkinitcpio 0.8.8, udev 188. Zostawiono KDE 4.8.3, tomoyo-tools 2.5, QtWebkit 2.2.1. Tak […]