Qt 5.6 ze wsparciem dla Windows 10

Qt 5.6 ze wsparciem dla Windows 10

przez -
6 1852
Qt

Digia ogłosiła wydanie Qt 5.6, zestawu przenośnych bibliotek i narzędzi programistycznych dedykowanych językowi C++. Ich podstawowym składnikiem są klasy służące do budowy graficznego interfejsu programów komputerowych, a także narzędzia do tworzenia programów konsolowych i serwerów. Nowe wydanie otrzymało status LTS, czyli będzie posiadać długoterminowe wsparcie techniczne. Warto nadmienić, że Qt 5.6 będzie ostatnią wersją, która nie będzie wymagać kompilatora, zgodnego z C++11. W Qt 5.7 deweloperzy zamierzają porzucić obsługę starych platform.

Sporo pracy włożono w COIN, czyli continuous integration system, który ma pomóc z integracji i testowaniu nowych zmian. Pojawiło się pełne wsparcie dla Windows 10 oraz obsługa ekranów o wysokiej rozdzielczości (High-DPI). Qt WebEngine został oparty na przeglądarce Chromium 45, dzięki czemu zyskał sporo nowych funkcji i poprawionych błędów.

Udoskonalono obsługę OpenGL ES 3, Qt NFC jest obsługiwane na Androidzie, Qt Positioning działa poprawnie na OS X, natomiast Qt WebView uruchamia się na WinRT.

6 Komentarze

 1. Tyle tylko, że nikt nie używa windows 10. Może poza kilkoma frajerami, którym się system sam zupdatował.

  Ale ze strony Digii to i tak dobry proof-of-concept potwierdzający przenośność Qt. Nawet, jeśli rynkowo zupełnie zbędny.

 2. >Qt 5.6 będzie ostatnią wersją, która nie będzie
  >wymagać kompilatora zgodnego z C++11.
  >W Qt 5.7 deweloperzy zamierzają porzucić
  >obsługę starych platform.

  Czyli koniec wsparcia dla msvc? Zostaje tylko gcc?
  I czy mówiąc o starych platformach masz też na myśli całą linię microsoft’s windows?

Odpowiedz