Qt WebBrowser 1.0 – nowa przeglądarka dla urządzeń wbudowanych

Qt WebBrowser 1.0 – nowa przeglądarka dla urządzeń wbudowanych

przez -
5 1393
Qt

Qt Company udostępniło nową przeglądarkę internetową – Qt WebBrowser 1.0, zorientowaną na urządzenia wbudowane. Całość została stworzona z użyciem Qt WebEngine oraz silnika Chromium. Projekt został udostępniony na licencjach GPLv3 i komercyjnej. Przeglądarka ma służyć, jako testowy benchmark dla Qt i Qt WebEngine, ale może również zostać wykorzystana przy projektowaniu urządzeń. Aplikacja jest zoptymalizowana dla ekranów dotykowych (na systemie Linux) i należy się upewnić, że są zainstalowane następujące paczki: Qt WebEngine, Qt Quick, Qt VirtualKeyboard. Należy pamiętać o akceleracji OpenGL oraz 1 GB pamięci operacyjnej.

 • Urządzenia wbudowane? Ekran dotykowy?
  Może tak mój tablet? :D Muszę się w końcu pobawić w instalację na nim Archa albo czegoś takiego.

  • pavbaranov

   W zasadzie wyboru wielkiego nie masz: ubuntu-touch lub plasma-mobile i w sumie niewiele więcej. To ostatnie: https://plasma-mobile.org/ W Archu (także w AUR) nie ma do tego żadnych PKGBUILDów, zatem musiałbyś sobie je stworzyć sam.
   Zwróć jednak uwagę, że specyfikacje tych środowisk zwykle mocno ograniczają możliwości wyboru tabletów, smartfonów itp. Nadto znakomita większość aplikacji linuksowych będzie dość ciężko obsługiwalna dotykowo, chyba, że zdecydujesz się na korzystanie z właśnie takich aplikacji jak Qt WebBrowser, czy aplikacji dla Tizena.
   A propos – masz co najmniej 2 linuksowe systemy dla urządzeń wbudowanych: Tizen: https://www.tizen.org/ oraz Sailfish OS (tu nie bardzo wiem skąd ściągnąć obraz). Także i one mają jakieś hardware’owe ograniczenia.
   Z tego co tu i ówdzie – o wiele łatwiejszą platformą dla tego typu prób (choć i one nie zawsze kończą się sukcesem) jest x86 od Intela, a nie ARM.

  • Ogarnąć dystrybucję i instalację to ja umiem, problemem jest lenistwo. :D A ze złym interfejsem nie ma problemów, wystarczy wymusić przeskalowanie przycisków i tekstu do większego rozmiaru, i będzie ok.
   Co do architektury, gdybym miał coś na x86 już dawno bym to zrobił, teraz niestety muszę się jednak trochę pobawić i dlatego mi się nie chce. ;-;

 • Anonim niezarejestrowany

  W końcu jakaś przeglądarka dedykowana Linuksowi pod ekrany dotykowe :D

 • pavbaranov

  “Całość została stworzona z użyciem Qt WebEngine oraz silnika Chromium.” – a przez przypadek, to nie jest to samo? Z tego co rozumiem qtwebengine jest wszak forkiem blinka zaadaptowanym na potrzeby Qt5. Budowa przeglądarki (choćby tej) nie wymaga – w zakresie dostarczenia jej silnika – czegokolwiek innego oprócz qtwebengine.