Qt własnością Digia

7
1021

Digia, fińska firma zajmująca się oprogramowaniem i usługami, ogłosiła przejęcie biznesu i aktywów Qt od firmy Nokia. Uczyniło to Digia w pełni odpowiedzialną za wszystkie działania, czyli rozwój produktów, usług oraz licencjonowania. Szacuje się, ze Qt używa ponad 450 000 deweloperów oraz tysiące firm.

Z Nokii przejdzie dodatkowo 125 deweloperów, którzy wcześniej pracowali w Oslo i Berlinie. Digia zapowiedziała, że będzie utrzymywała dalszą współpracę ze społecznością i postara się pomóc w szybkim wydaniu Qt 5. Dodatkowo zapowiedziano wznowienie prac nad Qt dla Androida, iOS oraz Windows 8.

ŹRÓDŁOdigia.com
Poprzedni artykułLibreOffice 3.6
Następny artykułDebian – Xfce i Lightdm, jako główne komponenty systemu
Michał Olber
Interesuję się głównie sprzętem i działaniem jego pod systemami GNU/Linux. Testuję różne dystrybucje i robię recenzje. Interesuję się działaniem sprzętu pod Linuksem, dzięki czemu wiem, jaki zestaw komputerowy wybierać :)

7 KOMENTARZE

    • Akurat zdania społeczności są podzielone co do firmy, która przejmie rolę rozwoju Qt. Digia oferowała własną komercyjną implementację Qt, równocześnie nie włączając swoich modyfikacji do wersji otwartoźródłowej. Może się zdarzyć, że wkrótce Digia zajmie się tym problemem i go rozwiąże, ale równie dobrze ten proces może się pogłębiać.

    • "Digia oferowała własną komercyjną implementację Qt, równocześnie nie włączając swoich modyfikacji do wersji otwartoźródłowej"

      What?? Jakieś linki do faktów?

    • "Digia oferowała własną komercyjną implementację Qt, równocześnie nie włączając swoich modyfikacji do wersji otwartoźródłowej"

      O ile wiem, to Digia od 1,5 roku tylko licencjonowała Qt na komercyjnej licencji, która POZWALAŁA KLIENTOM na nieoddawanie zmian do wersji otwartoźródłowej. Czyli żadna zmiana, po prostu kontynuacja modelu biznesowego Trolltecha.

    • Zmiana modelu jednak jest, a dokonała jej Nokia przez udostępnienie Qt na LGPL. Teraz LGPL nadaje się do zamkniętych programów a licencja płatna do tego by tak jak piszesz nie musieć publikować zmian dokonanych w Qt. Ten przypadek jest zapewne rzadki, stąd cena za Qt to 4.9M $, gdy Nokia zapłaciła 150M EUR i dystrybuowała pewnie drugie tyle…

  1. BTW. Co do kondycji Nokii i jej przyszłości: Play wyprzedaje Nokie Lumie za 1zł bo okazała się totalną klapą i nikt jej nie chce.
    Gratulujemy Nokii wyboru platformy windows dla swoich telefonów, modelu biznesowego polegającego na byciu szmatą microsoftu i życzymy szybkiego upadku dla oszczędzenia wstydu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj