Raport z corocznego zebrania Linux Fundation

Raport z corocznego zebrania Linux Fundation

przez -
1 452
Linux Foundation

Dnia 24 kwietnia 2008 w miejscowości Austin, w Teksasie odbyło się drugie coroczne zebranie Linux Fundation Collaboration. Jest to jedyne spotkanie, kiedy twarzą w twarz mogą się spotkać i porozmawiać programiści, społeczność Linuksowa, dystrybutorzy, ISV, testerzy systemowi i końcowi odbiorcy. Spotkanie, takie jak to pozwala tym wszystkim grupom na nawiązanie współpracy i wymianę poglądów.

Głównym organizatorem konferencji była firma IBM. Podstawowymi tematami omawianymi było wsparcie dla sterowników urządzeń, IPv6 oraz wirtualizacja.

Pierwszą ważną sprawą jest otwartość sterowników. Firmy takie jak Dell, Lenovo i HP zapowiedziały, że będę się starały wywierać wpływ na producentów sprzętu, aby wydawali otwarte sterowniki na dystrybucje Linuksowe, w celu jego lepszej integracji z urządzeniami przenośnymi i stacjonarnymi. Asustek Computer, Inc oraz VIA również zapowiedziały szybkie otwarcie sterowników do swoich produktów.

Bardzo ważnym krokiem było powołanie specjalnej grupy, w skład której weszli Red Hat, Novell i Canonical, o nazwie Driver Backport Charter. Jej głównym zadaniem będzie testowanie i dostarczanie nowych sterowników dla starszych wersji dystrybucji Linuksa, których używają jeszcze niektóre firmy.

Nowa generacja Internetu – protokół IPv6. Rok temu IBM przedstawił na konferencji plany odnośnie nowe protokołu internetowego IPv6. Od tego czasu ważnym krokiem było jak najszybsze wsparcie ze strony jądra Linuksa dla owego protokołu, jako, że rządy wykupywały szybko licencje na nową technologię. Od tego czasu Bull, IBM, HP, Nokia-Siemens, Novell and Red Hat włożyli spory wkład w jego rozwój i na tegorocznej konferencji byli gotowi ogłosić, że protokół IPv6 jest gotowy do zaimplementowania w strukturę DoD. Podczas, gdy prace nadal trwają nad protokołem, jest to dobry przykład tego, iż wiele organizacji potrzebuje tejże implementacji w jądrze Linuksa.

Linux na urządzeniach przenośnych był tematem spotkania się grup programistów Android, Moblin.org, GNOME Mobile, i LiMo. Stwierdzili, że jądro jest w stanie obsłużyć wszelakie urządzenia oraz wymieniali poglądy na temat, jakie środowiska aplikacji są najlepsze dla programistów. Przedstawiciele ocenili również potencjał używania wartych wiele milionów dolarów baz danych i próbnych struktur Linux Foundation’s Linux Standard Base, które posiadają otwarte źródła i są zgodne z urządzeniami.

Odbyło się również małe spotkanie przedstawicieli wirtualizacji – Xen, KVM, lguest, VMware, QEMU, w sprawie rozwiązywania problemów oraz współpracy nad konkretnymi działaniami. Tematy obejmowały interfejs, QEMU oraz brak zainteresowania w poprawianiu działania wirtualizacji pod x86. Wynikiem spotkania będzie polepszenie wirtualizacji pod dystrybucjami Linuksowymi.

Na spotkaniu, Wiceprezes badań IDC, Al Gillen, przedstawił nowy tzw. Biały Papier IDC, pod tytułem: Rola Serwerów Linuksowych w Komercyjnych Projektach. Biały papier, sponsorowany przez The Fundation Linux, prezentuje aktualną pozycję serwerów linuksowych na rynku i jest dostępny pod adresem: linux-foundation.org.

Prezentacja wideo z konferencji będzie niedługo dostępna na stronie wydarzeń The Linux Fundation pod adresem https://www.linux-foundation.org/events/.

Więcej informacji na linux-foundation.org.