Raspberry Pi 2 Model B – cztery rdzenie ARM Cortex-A7 i 1...

Raspberry Pi 2 Model B – cztery rdzenie ARM Cortex-A7 i 1 GB RAMu

przez -
7 2023
Raspberry Pi

Fundacja Raspberry Pi przedstawiła światu nowy model minikomputera – Raspberry Pi 2 Model B. Płytka posiada takie same wymiary, jak Raspberry Pi Model B+, jednakże została lekko podrasowana pod względem sprzętowym. Sercem urządzenia został układ BCM2836, który posiada czterordzeniowy procesor ARM Cortex-A7 o taktowaniu 900 MHz oraz kartę graficzną VideoCore IV. Udało się dzięki temu zachować pełną kompatybilność wstecz, co pozwoli uruchamiać bez problemów dostępne oprogramowanie.

Inżynierowie wyposażyli nowe Raspberry Pi w 1 GB pamięci operacyjnej LPDDR2, co powinno zadowolić wielu użytkowników, wykorzystujących minikomputer jako centrum multimedialne.

Raspberry Pi 2 Model B - góra

Co ciekawe, nowa wersja nie posiada już pamięci RAM pod układem BCM2836, ale została osobno wlutowana na płytę główną z tyłu płytki.

Raspberry Pi 2 Model B - spód

Poniżej zdjęcia z różnych boków:

Reszta specyfikacji jest taka sama, jak w modelu Raspberry Pi Model B+. Zalecane jest posiadanie zasilacza o napięciu 5 Woltów i natężeniu 2 Amperów. Koszt Raspberry Pi 2 Model B to zaledwie 23 funty lub 35 dolarów. Niedługo powinien pojawić się w kilku sklepach angielskich (element14 i RS Components) i polskich.

Raspberry Pi 2 Model B - slider