Raspberry Pi Foundation ogłosiło wypuszczenie na rynek Raspberry Pi 3 Model B. Jest to kolejny minikomputer z jednej z najbardziej popularnych i dających największe możliwości serii. Hasłem przewodnim Fundacji było: poprawiona wydajność, poprawiona łączność i poprawione zarządzanie energią. I jeżeli spojrzymy na specyfikację oraz wewnętrzne testy producenta, to udało się to spełnić w 100%.

Raspberry Pi 3 Model B

Całkowicie nowy układ BCM2837

Okazuje się, że firma Broadcom wspomogła kolejny raz fundację i zaprojektowała kolejny układ: BCM2837. Osobą odpowiedzialną za większość pracy jest James Adams, który spędził ostatnie pół roku na prototypowaniu architektury. BCM2837 posiada w sobie 64 bitowy czterordzeniowy procesor ARM Cortex-A53 o taktowaniu 1.2 GHz, co daje wzrost szybkości zegarów o 33%, w stosunku do BCM2836. Zastosowanie architektury AArch64 dało także spory wzrost wydajności i jak podaje Raspberry Pi Foundation jest to 50-60% w 32 bitowym trybie, w stosunku do Raspberry Pi 2 Model B.

Raspberry Pi 3 Model B

Dużą nowością jest zintegrowanie w układzie bezprzewodowego chipu BCM43438. Niestety, ale pociągnęło to za sobą drobne zmiany w rozmieszczeniu elementów na płytce. Przeniesiono lampki LED na drugą stronę slotu na karty SD, a w ich miejsce umieszczono antenę. Dodano również moduł Bluetooth, a osobą za niego odpowiedzialną jest Phil Elwell.

Jeżeli chodzi o pamięć operacyjną, to pozostawiono standardowo 1 GB pamięci LPDDR2. Również niezmieniony pozostała karta graficzna VideoCore IV. Jest to jest obecnie jedyne GPU w świecie ARM, posiadające w pełni otwartą dokumentację techniczną.

Zasilanie

Do uruchomienia Raspberry Pi 3 Model B potrzeba zasilacza o parametrach 5 Voltów i 2.0 Amperów. Jeżeli ktoś podłącza dodatkowe urządzenia do portów USB, zalecany jest zasilacz 2.5 Amperowy.

Raspberry Pi 3 Model B

Plany odnośnie Raspberry Pi 3 Model A

Fundacja Raspberry Pi planuje w 2016 roku przygotować następcę Raspberry Pi Model A+, czyli Raspberry Pi 3 Model A. Można podejrzewać, że będzie ona posiadała takie same wymiary, obecny układ BCM2837, 256 lub 512 MB pamięci RAM, WiFi, Bluetooth, jeden lub dwa porty USB.

Raspberry Pi Compute Module 3 w planach?

Raspberry Pi Foundation chce także zaktualizować swój modułowy projekt minikomputera: Raspberry Pi Compute Module Development Kit i w niedługim czasie zaprezentuje Raspberry Pi Compute Module 3.

8 Komentarze

Odpowiedz