Aby z Raspberry Pi stworzyć centrum multimedialne, dostępne są dwie gotowe dystrybucje które wykorzystują do tego celu XBMC. Pierwszą z nich jest znany OpenELEC. Zaś drugą szybko rozwijającą się dystrybucja jest Raspbmc. Obecnie obie dystrybucje są rozwojowe i posiadają pewne wady, choć już teraz można spokojnie korzystać i oglądać filmy, czy posłuchać muzyki bez problemów.

OpenELEC

Obecnie jest udostępniany w wersji developerskiej w postaci gotowych paczek do instalacji na kartę SD. Dostępne są również źródła, dzięki którym możemy przygotować sobie własna wersję systemu. OpenELEC korzysta z XBMC 12 Alpha 3. System radzi sobie bardzo dobrze z odtwarzaniem filmów Full HD, zarówno po sieci z NAS-a oraz z dysku USB. Niestety ma swoją wadę tj. wolniejsze działanie interfejsu w porównaniu do Raspbmc. W systemie można instalować wtyczki np. youtube czy vimeo, oraz wiele innych (w tym również TVN Player).

Filmy z YouTube i Vimeo odtwarza bardzo dobrze w jakości Full HD. W systemie możemy zamontować zasoby sieciowe m.in. Samba, NFS, czy AirPlay. Sterowanie odbywa się za pomocą myszki i klawiatury, można również używać telefonu z zainstalowana aplikacją do obsługi XBMC. Wszystkie posiadane piloty, którymi dysponuję, nie działają na OpenELEC. Obecnie system nie wspiera PVR, więc nie pooglądamy telewizji naziemnej.

ekran informacyjny openelec

Opis kompilacji OpenELEC-a znajduję się na Wiki OpenELEC. Gotowy skompilowany system możemy pobrać ze strony openelec.tv.

Instalacja systemu

Do instalacji wystarczy karta o pojemności nawet 256MB (sam system po instalacji zajmuje niewiele ponad 100MB)

Pobieramy ostatnią kompilację:

wget http://sources.openelec.tv/tmp/image/openelec-rpi/OpenELEC-RPi.arm-devel-20120623232506-r11392.tar.bz2

Następnie rozpakowujemy paczkę:

tar -jxvf OpenELEC-RPi.arm-devel-20120623232506-r11392.tar.bz2

Przechodzimy do rozpakowanego katalogu:

cd OpenELEC-RPi.arm-devel-20120623232506-r11392

Następnym krokiem jest włożenie karty SD do czytnika i sprawdzenia jaki ma adres nasza karta za pomocą:

sudo fdisk -l

Otrzymamy listę podłączonych urządzeń. Gdy już mamy adres naszej karty, przystępujemy do instalacji OpenELEC na karcie SD wpisując w konsoli:

sudo ./create_sdcard /dev/sdX

gdzie sdX to adres naszej karty.

Skrypt automatycznie zainstaluje OpenELEC na naszej karcie. Po zakończeniu nasz system jest już gotowy do działania. Możemy włożyć kartę do maliny i cieszyć się odtwarzaczem xbmc na naszej malinie.

Raspbmc

Jest młodszym projektem opartym na Debianie. Obecnie dostępna jest wersja RC3, którą możemy pobrać, jako gotowy skrypt instalacyjny, który przygotuje naszą kartę SD. System korzysta z XBMC 12 Alpha 2 i odtwarza dobrze filmy HD i SD. Przy odtwarzaniu filmów FullHD z NAS są problemy z buforowaniem (w następnej wersji ma zostać to naprawione), przez USB odtwarzanie jest płynne. Możemy instalować dodatkowe pluginy m.in YouTube na którym filmy FullHD działają płynnie.

Interfejs dział trochę szybciej niż w OpenELEC. System obsługuje PVR dzięki czemu możemy oglądać telewizję naziemną lecz niestety nie działa na obecna chwile płynnie, aby włączyć obsługę telewizji wystarczy wykonać kilka kroków podanych na oficjalnym forum raspbmc. Działają również posiadane prze zemnie dwa piloty. Montowanie zasobów sieciowych działa obecnie tylko po części, stabilnie działa tylko samba, gdyż z NFS-em i AirPlay są problemy, które autor obiecał poprawić w wersji RC4.

ekran informacyjny raspbmc

Instalacja na karcie SD

Do instalacji potrzebna jest karta SD o pojemności 1GB (zalecane 2GB. Po instalacji system zajmuję około 900MB)

Pobieramy skrypt instalatora:

wget http://svn.stmlabs.com/svn/raspbmc/testing/installers/python/install.py

nadajemy prawa wykonalności dla skryptu:

chmod +x install.py

A następnie uruchamiamy skrypt:

sudo python install.py

Zostaniemy zapytani o adres urządzenia (Lista dostępnych dysków zostanie wyświetlona powyżej), wpisujemy sdX (dzie sdX to adres twojej karty SD).

Po zakończeniu kopiowania podłączamy kartę do maliny i kabel internetowy, gdyż przy pierwszym uruchomieniu zostaje uruchomiony instalator dystrybucji, który m.in. pobierze najnowszą wersje XBMC i skonfiguruję system automatycznie (Cały zabieg powinien potrwać od 3-5 minut).

Poprzedni artykułCisco łata dziury w AnyConnect Secure Mobility Client, ASA, ASASM i ACE
Następny artykułTargi Kariera IT – Toruń 07.07.2012

8 KOMENTARZE

    • Płynność jest obecnie tylko na openelec. Raspbmc ma problemy z filmami fullHD a nawet z HD (wg kilku ludzi którzy zgłaszają to na forum raspbmc).

      Nagrania tez nie do końca oddają to co na żywo ;) ale w przypadku Raspbmc widać zawsze na samym początku problem z buforowaniem, a i później film jest odtwarzany z mniejsza ilością klatek niżeli w openelec. Puki co używam OpenELEC bo płynnie odtwarza :)

    • no nie wiem, u mnie Raspbmc wersja RC3 działa elegancko. 720p bez problemu. 1080p nie testowane. YouTube 720p również super, 1080p nie testowane (za słaby internet).

    • u mnie HD (720p) działa dobrze. FullHD też ale tylko z usb, bo z mojego nas-a zdarzają się przycinki, dlatego wybrałem obecnie openelec, który dział jak należy ;) no i nie potrzeba takiej dużej karty sd :P

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj