Debian Squeeze (Debian GNU/Linux 6.0.4) jest główną dystrybucją, polecaną przez fundację Raspberry Pi, która dostępna jest jako gotowy obraz dla naszej maliny. Obraz systemu posiada jądro Linux, środowisko graficzne LXDE, przeglądarkę internetową Midori, narzędzia dla deweloperów wraz z przykładami (GCC, Python). W artykule postaramy się pokazać w jaki sposób zainstalować system na Raspberry Pi.

Instalacja na karcie SD/SDHC

Do zainstalowania dystrybucji zalecane jest posiadanie przynajmniej 2GB karty (4GB rekomendowana). Jako że urządzenie nie posiada znanego wszystkim BIOSU i boot-owanie systemu możliwe jest tylko poprzez złączę kart SD nie ma możliwości boot-owania poprzez USB. Gotowe obrazy posiadają już bootloader dzięki któremu urządzenie potrafi załadować system (choć zapewne można by było mieć sam bootloader na karcie sd a system boot-ować z pamięci USB lecz nie ma dostępnego takiego rozwiązania).

Kopiowanie obrazu na kartę SD za pomocą dd

Pobieram obraz dystrybucji ze strony raspberrypi.org, a następnie rozpakowujemy plik.

unzip ~/debian6-19-04-2012.zip

Sprawdzamy adres naszego czytnika kart SD (/dev/sdX, gdzie X to litera naszego dysku) a następnie nagrywamy obraz na kartę SD.

dd bs=1M if=~/debian6-19-04-2012/debian6-19-04-2012.img of=/dev/sdX

Samo kopiowanie obrazu na kartę SD może zająć dłuższy czas, w zależności od szybkości zapisu karty SD. Po zakończeniu kopiowania możemy wyciągnąć kartę z czytnika i włożyć do naszej maliny i uruchomić ją.

Kopiowanie obrazu za pomocą ImageWriter

ImageWriter dostępny jest w Centrum Oprogramowania Ubuntu, skąd pobieramy i instalujemy go (pakiet usb-imagewriter).

Uruchamiamy ImageWriter (czytnik SD musi być podpięty), zostaniemy poproszeni o hasło administratora.

Następnie wybieramy obraz oraz urządzenie docelowe i klikamy przycisk „Zapisz na urządzeniu”

ImageWriter

Po zakończeniu kopiowania możemy wyciągnąć kartę z czytnika i włożyć do naszej maliny i uruchomić ją.

Informacje o systemie

Jest to wersja systemu dla architektury ARM przygotowana specjalnie pod RPi z Kernel-em w wersji 3.1+. Repozytoria dla wersji ARM nie posiadają wszystkich pakietów, które są dostępne dla innych architektur tj. x86 czy x86_64 lecz zawsze mamy możliwość zainstalowania programów ze źródeł. System posiada już użytkownika o nazwie pi z domyślnym hasłem raspberry. Dystrybucja ta posiada już zainstalowane m.in GCC, Python, LXDE. Możemy uruchomić system z lekkim interfejsem graficznym LXDE wpisując w konsoli:

startx

Naszym oczom ukaże się pulpit LXDE, w którym możemy korzystać z aplikacji okienkowych. Szybkość działania zależy też od szybkości odczytu i zapisu karty SD, choć nie ma co się spodziewać szybkiego działania ze względu na małą ilość pamięci oraz słaby procesor co widać na poniższym filmie przy uruchamianiu przeglądarki Midori.

Do maliny można podłączyć telewizory oraz monitory za pomocą złącza HDMI oraz RCA (czincz). Należy pamiętać że aktywne może być tylko jedno z wyjść.


Uruchamianie Debiana na starym telewizorze.

W zależności od posiadanego wyświetlacza aby ustawić odpowiednią rozdzielczość monitora lub ustawienie wyjścia telewizyjnego należy edytować odpowiednio plik /boot/config.txt znajdujący się na karcie SD, opis dostępnych opcji znajdziemy na stronie elinux.org.

Malinę można również użyć  jako serwer WWW oraz bazy danych, monitoringu wideo, monitoring komputerów i serwerów i do wielu innych rzeczy, tutaj ogranicza nas wyobraźnia i możliwości sprzętowe. System działa stabilnie i szybko, gorzej wypada szybkość interfejsu graficznego LXDE który niestety nie działa szybko. Śmiało mogę powiedzieć że Raspberry Pi nie nadaję się jako system desktop-owy lecz znajdzie swoje miejsce jako odtwarzacz multimedialny oraz serwer.

Poprzedni artykułJoomla 2.5.5
Następny artykułUbuntu App Showdown

8 KOMENTARZE

    • Nie ma. Choć myślę że można by pokombinować tak aby bootloader był tylko na sd a reszta na usb2. O USB 3.0 można pomarzyć. Ale lepiej jest użyć karty SDHC 30/30MB/s np. sandisc fullHD. Taką mam zamiar kupić :)

    • Puściłem 2 testy 7zip i innego kompresora, lecz nie ma o czym pisać :P oscylowały na poziomie ~300 punktów.
      Co do testów GPU to niestety ale nie może pobrać kliku pakietów ze względu na to że nie ma ich przygotowanych dla architektury ARM więc nie ma jak przetestować :/ a nie mam obecnie czasu na kompilacje tych pakietów samemu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj