Raspberry Pi – projekt mający na celu wyprodukowanie taniego w kupnie i utrzymaniu komputera. Całość jest zarządzana przez Fundację Raspberry Pi. Wczesne wersje były wielkości pamięci pendrive, z jednym portem USB i HDMI na obu końcach. Planowane wersje komputerka mają być rozmiarów karty kredytowej i będą sprzedawane w dwóch modelach: Model A z 128MB RAM, jednym portem USB i LAN, oraz Model B z 256MB RAM, dwoma portami USB i przewodową kartą sieciową 10/100. Koszty będą wynosić odpowiednio $25 (£15) i $35 (£22).
Prototypowa wersja została zaprojektowana na procesorze Broadcom BCM2835:
- 700MHz ARM11
- 128MB SDRAM (opcjonalnie 256MB)
- OpenGL ES 2.0
- Wysoko jakościowy profil dekodujący 1080p30 H.264
- Wyjścia wideo: HDMI i kompozytowe
- USB 2.0
- Sloty kart pamięci SD/MMC/SDIO
- Standardowe porty wejścia/wyjścia I/O
- Opcjonalnie: Zintegrowane 2 porty USB i kontroler sieci 10/100
- Wolne i Otwarte Oprogramowanie (Debian GNU/Linux, Iceweasel, KOffice, Python)
Zaprezentowano dwa film obrazujące możliwości owego urządzenia:
Jeżeli chodzi o wsparcie sterowników to są aktualnie sterowniki do GPU i chipsetu, ale są one własnościowe. Jest jednak w zamiarze decyzja uwolnienia całego sprzętu na odpowiedniej licencji FLOSS, co pozwoli uniknąć zbędnych problemów w przyszłości.
W planach jest także napisanie i promowanie oprogramowania, specjalnie przeznaczonego do tego urządzenia. Pierwszej partie mają trafić do szkół w Wielkiej Brytanii dla nauczycieli informatyki. Planowane jest użycie dystrybucji Debian, Fedora i Archlinux oraz Ubuntu, o ile Canonical udzieli oficjalnego wsparcia na tą platformę.
Sporo informacji odnośnie sprzętu znajdziemy na elinux.org oraz raspberrypi.org.