Nowości w Raspberry Pi Model B+ zostały wprowadzone głównie na prośbę społeczności, która zgłaszała swoje pomysły i uwagi. Jedną z ciekawych rozwiązań to przeniesienie wszystkich złączy na dwa boki. Zmianie uległo również zasilanie, złączę kart SD, RCA i audio. No i chyba jedna z ważniejszych zmian to ilość złącz USB i portów GPIO.

Złącze MicroSD

Raspberry Pi Model B+ - złącze microSD

Złącze kart SD zostało zastąpione złączem MicroSD, dzięki czemu nie potrzebujemy już żadnych przelotek oraz karta nie będzie nam wystawać jak miało to miejsce przy SD. Sama karta wystaję tylko 2 milimetry od krawędzi gdzie będąc w obudowie wcale jej nie widać.

Złącza USB

Raspberry Pi Model B+ - złącza USB

W Raspberry Pi Model B+ zostały dodane kolejne dwa porty USB oraz został zmieniony kontroler do ich obsługi USB i Ethernet. Zasilanie również zostało poprawione i teraz sama malina potrzebuje już przynajmniej prąd 5V/2A . Znikły problemy z zawieszaniem i restartowaniem się urządzenia po podłączeniu urządzeń do portów USB.

Złącza audio i wideo

Raspberry Pi Model B+ - złącza dźwięku i wideo

Główną zmianą jest złącza RCA i Jack-Audio, które zostały połączone w jedno gniazdo 4-stykowe złącze typu TRRS. Dzięki temu zaoszczędzono sporo miejsca jednocześnie zmuszając użytkowników do zakupu takiego kabla. Kolejną ważną zmiana jest zastosowanie nowego lepszego układu zasilania (mniejsze zakłócenia) przez co dźwięk jest lepszy od poprzedniej wersji (obecnie brak informacji technicznych na ten temat).

Piny GPIO

Nowa wersja Raspberry Pi Model B+ została poszerzona m.in. o dodatkowe złącza GPIO. Wszystkie piny zostały ułożone w jednym ciągu. Dotychczasowy układ pierwszych 26 pinów nie zmienił się w stosunku do wersji B (rev2) dzięki czemu wszystkie dotychczasowe moduły są kompatybilne z nową wersja B+.

Raspberry Pi Model B+ - piny GPIO

Powyżej przedstawiony jest schemat złącz GPIO we wcześniejszych wersjach i rewizjach Raspberry Pi. Nowa wersja posiada programowalnych 26 złącz GPIO 2 złącza DNC służące tylko dla pamięci EEPROM na której zapisane są dane producenta dlatego nie zaleca się używania tych pinów.

Raspberry Pi Model B+ - porty GPIO

Nowe szpilki 27-40 to dodatkowo 9 pinów programowalnych,  dodatkowe 3 piny GND i 2 piny ID_SC (DNC) do komunikacji z EEPROM. Choć w porównaniu do rev2 zabrało pinów 28-31 znajdujących się na złączu P5 które nie zostały wyprowadzone.

Raspberry Pi Model B+ - bok

Najnowsza wersja Raspbian-a z zaktualizowanym kernelem i obsługuje nową wersję RPi. Domyślna biblioteka Pythona dla GPIO również została zaktualizowana. Również popularne biblioteki WiringPi i PIGPIO zostały zaktualizowane i obsługują piny GPIO w Raspberry Pi B+

Zasilanie

Zostało wprowadzonych naprawdę wielu usprawnień dlatego wypunktowaliśmy tylko wybrane

  • Zmieniono bezpiecznik z 1A na 2A.
  • Zmniejszono pobór energii w przedziale 0.5 Wata – 1 Wat

Zmianie uległy również otwory montażowe których obecnie mamy 4 sztuki. Również ze względu na zmienię ułożenia złącz i powiększeniu ilości GPIO stare obudowy nie są kompatybilne.

Jeśli ktoś chce przenieść obecny system na karcie na nową wersje płytki B+ wystarczy wcześniej wykonać aktualizacje systemu

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

Za dostarczenie Raspberry Pi Model B+ dziękujemy Botland.com.pl