Raspberry Pi – projekt mający na celu wyprodukowanie taniego w kupnie i utrzymaniu komputera, wszedł w fazę masowej produkcji. Całość jest zarządzana przez Fundację Raspberry Pi. Wczesne wersje były wielkości pamięci pendrive, z jednym portem USB i HDMI na obu końcach. Pierwsze sztuki modeli B, bo tylko one będą póki co produkowane, pojawić się mają pod koniec stycznia, w liczbie około 10 tysięcy sztuk. Cała produkcja ma się odbywać na Dalekim Wschodzie, ponieważ w Wielkiej Brytanii, koszty produkcji (wysokie ceny części i podatki) i jej czas, przekroczyłyby zakładane normy.
Wersja finalna nie będzie posiadała pin headers.
W obu komputerach wymiary płytki wynoszą: 85,6 x 54 mm, i nie posiada żadnych radiatorów oraz wentylatorów. Systemem operacyjnym będzie: Debian, Fedora, Arch Linux lub RISC OS (niewspierany).
Wersja za 35 dolarów:
- SoC Broadcom BCM2835, czyli CPU 700 MHz ARM1176JZF-S i karta graficzna Broadcom VideoCore IV
- 256 MB pamięci RAM
- 2 porty USB
- Wyjścia wideo: RCA i HDMI
- czytnik kart SD i MMC
- wyjście LAN 10/100Mb/s
- odtwarzanie wideo 1080p h.264/MPEG-4 AVC i obsługa OpenGL ES 2.0
- pobór prądu: 700 mA – 3,5 Wat
- Zasilanie: 5 V poprzez MicroUSB lub GPIO header
Wersja za 25 dolarów:
- SoC Broadcom BCM2835, czyli procesor 700 MHz ARM1176JZF-S i karta graficzna Broadcom VideoCore IV
- 128 MB pamięci RAM
- 1 port USB
- Wyjścia wideo: RCA i HDMI
- czytnik kart SD i MMC
- odtwarzanie wideo 1080p h.264/MPEG-4 AVC i obsługa OpenGL ES 2.0
- pobór prądu: 500 mA – 2,5 Wat
- Zasilanie: 5 V poprzez MicroUSB lub GPIO header
Kiedy będzie dostępny w Polsce ?
Będzie dostępny również i w Polsce. Miejmy nadzieję, że poradzą sobie z masą zamówień.
nigdy
Dostępny będzie od razu na cały świat. Oczywiście, jeżeli zdążysz kupić zanim cała seria skończy się po 5 minutach od wystawienia ;)
http://www.raspberrypi.org/faqs
"Will the device be available internationally, or just in the UK?
We intend to ship worldwide from launch. We may establish a distribution network in due course."
Ciekawy sprzęcik, można by do tego dokupić jakiś pilot, wsadzić mulimedialnego linuksa, podłączyć do TV i cieszyć się małym centrum multimedialnym :)
przydało by się wifi i samiast sd/mmc to micro sd hc
drogie, ale jesli by na tym działało http://freedomboxfoundation.org miało obudowe pyłoszczelną, panel słoneczny, baterie działająca z tydzień, wifi to czemu nie.
[…] jak ION z procesorami Intel Atom, AMD Fusion, AppleTV oraz jakiegoś czasu dla platformy Raspberry Pi. Przygotowana została również wersja Generic Builds na pozostałe platformy sprzętowe. Jest on […]
[…] został pod takie platformy, jak ION z procesorami Intel Atom, AMD Fusion, AppleTV oraz Raspberry Pi. Przygotowana została również wersja Generic Builds na pozostałe platformy sprzętowe. Jest on […]
[…] świecie elektroniki oraz edukacji furorę zrobiło rozpoczęcie produkcji małego komputera, o wdzięcznej nazwie Raspberry Pi. Mimo, że wcześniej istniały podobne projekty, to dopiero jego pojawienie się i ogromna […]