Raspberry Pi, udostępniono kod sterowników graficznych

Raspberry Pi, udostępniono kod sterowników graficznych

przez -
11 866
Raspberry Pi

Raspberry Pi Foundation ogłosiła dostępność kodu źródłowego sterowników graficznych dla procesora ARM. Raspberry Pi jest zbudowane w oparciu o ARM SoC – Broadcom BCM2835, który posiada w sobie rdzeń ARM oraz kartę graficzną, z kilkoma innymi komponentami. Oprogramowanie od strony GPU było do tej pory w pełni własnościowe, ale teraz deweloperzy otrzymali wolny dostęp do sterowników na zasadach licencji BSD. W skład tego wchodzi implementacja EGL, OpenGL ES, OpenVG i OpenMax, które to poszczególne składowe wykorzystują moduł jądra vcihq do przesyłania informacji do VideoCore do chipu.

Raspberry Pi Software Architecture

Niestety, ale nie wszystko zostało w pełni uwolnione, jak choćby firmware, który jest ładowany do karty graficznej, podczas uruchamiania. Jednakże aktualnie ma to najmniejsze znaczenie, bo same sterowniki pozwolą na dołączenie partnerów, którzy pomogą udoskonalać i rozwijać nowe funkcje.

Licencja BSD została wybrana z racji tego, że jest najbardziej liberalna, a dodatkowo X.Org, Wayland i Mesa są dostępne na licencji X11, które posiadają bardzo podobne założenia.