Raspberry Pi zostało podkręcone do 1.5 GHz

Raspberry Pi zostało podkręcone do 1.5 GHz

przez -
2 454
Raspberry Pi

Joost Verhelst (a.k.a. rsnubje), overclocker Hardware.Info postanowił podkręcić Raspberry Pi i sprawdzić ile się da wyciągnąć z chipu Broadcoma. W tym celu podłączył płytkę do modułu EVGA EPower, używanego do podawania stałego napięcia dla kart graficznych. Do chłodzenia układów, użyto techniki phase change cooling oraz odizolowano wszystko w specjalnej plastikowej osłonie. Dzięki temu udało się osiągnąć temperaturę -25 stopni Celsjusza.

Używając tego całego zestawu, zmieniono domyślne napięcie z 1.25 V na 1.8 V (oprogramowanie pozwala maksymalnie dać 1.4 V) i zwiększono taktowanie do 1.5 GHz. Według Joosta jest to górna granica, na jaką pozwala oprogramowanie i firmware w sprzęcie. Niestety, ale system operacyjny odmówił uruchomienia.

Udało się natomiast zmierzyć wydajność, z użyciem benchmarku HWBOT Prime, opartego na Javie, uzyskując wynik 795.18 pps, a tym samym zdobyć światowy rekord.

Portal Hardware.Info skontaktował się twórcami Raspberry Pi, z zapytaniem, czy da się obejść ograniczenie maksymalnego taktowania chipu.