ReactOS 0.3.8

ReactOS 0.3.8

przez -
7 764

Po trzech miesiącach pracy od wydania ostatniej wersji, ukazał się system ReactOS 0.3.8. ReactOS jest nowoczesnym systemem operacyjnym o otwartym źródle, opartym na systemie Windows® XP/2003 i napisanym od podstaw. W zamierzeniu ma być zgodnym z zaprojektowaną przez Microsoft architekturą NT®, zarówno na poziomie sprzętowym, jak i programowym. Nie jest systemem opartym na GNU\Linux i nie czerpie z architektury Uniksa.

W tym wydaniu poprawiono wiele błędów związanych z samym jądrem systemu. Pojawiły się poprawki w obsłudze rejestru systemowego, lepsze wsparcie dla operacji IO. System został wyposażony w lepszą obsługę kart graficznych.

Biblioteki CRT oraz RTL zostały ulepszone. Poprawiona została obsługa takich sterowników jak NPFS, CDFS, FASTFAT, FS_REC, SCSIPORT.

Proszę pamiętać iż ReactOS 0.3.8 jest nadal w fazie alpha, co oznacza że nie nadaje się do codziennego użytku. Nadchodzące wydania z serii 0.4 pozostaną w fazie alfa, natomiast seria 0.5 będzie nosić już miano beta, oznaczając system nadający się do codziennego użytku.

Źródło: reactos.org.

Podobne artykuły

 • Poprzednią wersję systemu miałem okazję testować sobie, moje pierwsze wrażenia były pozytywne. ReactOS jest jednak "zgodny ze standardami MS", zaimplementowana w nim obsługa "niebieskich ekranów" działa bardzo dobrze. :D Liczę, że ten projekt będzie się dalej rozwijał.

 • Buahahaha ;-) Ja korzystałem z ReactOSa tylko po to by pograć w jakąś gierkę :) Chyba był to Dungeon Keeper.

 • Aż sprawdzę to cudeńko :) Bo tak mówicie, że gry chodzą :D Ja bym tam pograł w Dungeon Siege 2 :)

 • nie życzę źle reactosowi, ale to jedna wielka pomyłka. zanim wejdzie na rynek finalna wersja windows xp/2003 będzie już przestarzały. poza tym każdy kolejny build jest, nie wiem czemu, wielkim świętem. nie ma się co oszukiwać, reactos nie nadaje się do codziennego użytkowania.

 • Qbs

  Dziwna sprawa, ale dałbym głowę iż systemy te mają już swoich następców. Czyli już są przestarzałe. Może się mylę, a może nie, ale zwłaszcza ten pierwszy ma tyle lat co gówniarzeria co grasuje po internecie (patrz nasza-klasa, fotka.pl etc) i notorycznie mnie wkurwia, zatem coś musi być na rzeczy ;)

  I absolutnie się z tobą zgodzę, tworzenie systemu by był kompatybilny z wymienionymi przez ciebie systemami to kpina. Nawet Viśta nie bardzo daje sobie radę, a przecież to młodsza siostra swojego brata – XP.

  Pozdrawiam,

  Q.

 • Wiecie, ale ten system pewnie jest pisany w stylu: "bo się da, a czemu by nie". Komuś się nudziło i zaczęli kodzić ;-)

 • Roger

  System ten jest budowany od podstaw i nie ma być od windowsem xp / 98 tylko ma uruchamiać programy napisane pod windows. Więc jak ma być przestarzałe coś co dopiero jest tworzone ? A co do autora Newsa to nie wysilił się kopiując 3 pierwszych liniki z głównej strony i dodając screeny z wersji, które były wydane w roku 2007…