Recenzja konferencji Open Source i bazy Oracle w edukacji i biznesie

Recenzja konferencji Open Source i bazy Oracle w edukacji i biznesie

przez -
1 672
Open Source

Wczoraj zakończyło się spotkanie Open Source i bazy Oracle w edukacji i biznesie. Spotkanie rozpoczęło się z małym poślizgiem. Konferencja rozpoczęła się od przemówienia Rektora Wyższej Szkoły Agrobiznesu oraz Dziekana Politechniki Białostockiej. Pierwszy wykład poprowadził Jarosław Rafa z Akademii Pedagogicznej w Krakowie.

Wykład “Wolne oprogramowanie a edukacja i biznes” był dobrym wstępem do rozpoczęcia spotkania oraz wprowadzenia uczestników w świat Open Source. Prelegent opowiedział czym jest Wolne Oprogramowanie, przedstawił licencje oraz pokazał wiele aplikacji, które dominują w świecie Linuksa.

Kolejny temat poprowadził Ścibór Sobieski z Uniwersytetu Łódzkiego. Prezentacja “Możliwości i perspektywy wykorzystania rozwiązań Open Source“, rozbawiła publiczność oraz pokazało, że Wolne i Otwarte Oprogramowanie jest faktycznie wykorzystywane w poważnych rozwiązaniach. Prelegent przedstawił wady i zalety tego typu rozwiązań na przykładzie Uniwersytetu Łódzkiego.

Przed przerwą wystąpił K. Brzosko tematem z tematem “Historia i idea ruchu Open Source“. Prelegent w bardzo szczegółowy sposób opowiedział historię całego ruchu Open Source. Skupił się na różnych licencjach jakie panują w tym świecie. Tuż po tej prezentacji wszyscy udaliśmy się na przerwę kawowo – ciastkową.

Po przerwie wykłady miały charakter bardziej biznesowy. Pierwszą prezentację poprowadził M. Kostrzewa na temat “Oracle – platforma bezpiecznego przetwarzania danych“. Prelegent opowiedział o zmyślnych funkcjach i zaletach baz danych Oracle.

Ostatni wykład poprowadziła firma LANSTER, która opowiedziała o swoich usługach i produktach.

Niestety ostatnie wykłady nie zainteresowały większej grupy osób. Skupiały się one bardziej na biznesie i prezentacji konkretnego produktu – niż na Wolnym i Otwartym Oprogramowaniu.

Na sam koniec grupa LLUG zaprosiła uczestników do stanowisk komputerowych. Każdy mógł z bliska przyjrzeć się systemowi Linux.

Zdjęcia ze spotkania można obejrzeć w naszej galerii zdjęć.