Red Hat Enterprise Linux – 10 urodziny systemu

Red Hat Enterprise Linux – 10 urodziny systemu

przez -
5 541
Red Hat

Red Hat Enterprise Linux, jeden z najpopularniejszych specjalistycznych systemów firmy Red Hat obchodzi swoje 10 urodziny. Z tej okazji firma udostępniła stronę redhat.com/10yearsofrhel/, na której możemy zobaczyć pełną historię wszystkich systemów. Wszystko zaczęło się w 2002 roku, kiedy to wydano Red Hat Linux 7.3, a zaraz po nim został wydany Red Hat Linux Advanced Server 2.1, pierwszy produkt z całej linii. Dokładnie półtora roku później RHL 7.3 został porzucony i narodziła się Fedora, społecznościowy projekt, sponsorowany przez Red Hata.

Pomysł z Fedorą, został także zaadoptowany do projektu JBoss. Red Hat był także pionierem modelu subskrypcji, który okazał się strzałem w dziesiątkę i został przyjęty przez inne firmy.

Aktualne plany firmy obejmują jeszcze większą integrację usług obliczeń w chmurach oraz wirtualizacji. W połowie 2013 roku ma się ukazać Red Hat Enterprise Linux 7, a potem następne wersje mają być wydawane co trzy lata. Co pół roku do wydania stabilnych wersji, mają pojawiać się poprawki.

Podobne artykuły

 • Greg

  Mogliby dać promocję cenową z okazji 10lecia :P I tak są mega bogaci, więc obniżka cen nie zrobi im różnicy.

  • 123qwe

   CentOS – 0 ZŁ

  • Hater

   Ale bez wsparcia i wolno się rozwija.

  • Jest wsparcie dla CentOS, udzielane przez zewnętrzną firmę za opłatą oczywiście. Także nie należy zbytnio narzekać. Albo płacisz za pomoc techniczną u Red Hata, albo wybierasz CentOSa i sam sobie radzisz za darmo.

 • Też zaczynałem od RedHata 4.2
  Trzymam kciuki za takie firmy jak RedHat czy Novel, które potrafią zarabiać i jednocześnie udostępniać swoją pracę free.