RedNotebook to elektroniczny dziennik, który może służyć również, jako pamiętnik. Jest dostępny na wiele platform systemowych, m.in. Windows, Linux i Mac OS X. Został przetłumaczony na ponad 20 języków i jest rozprowadzany na licencji GPL. Posiada sprawdzanie pisowni pod Linuksem oraz możliwość tworzenia kopii zapasowych. Potrafi także przeszukiwać na bieżąco, dzięki czemu szybko znajdziemy interesujące nas wpisy.

Jego dużą zaletą jest przechowywanie wszystkiego w plikach tekstowych, zamiast bazy danych. Dzięki temu program potrafi działać znacznie szybciej, a jednocześnie nie rozrasta się o niepotrzebne megabajty.

Podstawowe okno wygląda tak:

RedNotebook 1.1.6
Z niego możemy sobie wybierać datę i dodawać wpis. Dany wpis posiada dwa tryby: edycja i podgląd. Możemy go formatować (pogrubiać, podkreślać, pochylać), dodawać notatki i tagi. Program pozwala także na wstawianie gotowych szablonów, co powinno ułatwić sporo czynności.

RedNotebook - podgląd

RedNotebook - edycja
Dzięki tagom, możemy w chmurze z tagów szybko odnaleźć interesujące nas wpisy, czy informacje. Pomocna jest także wyszukiwarka w czasie rzeczywistym, która natychmiastowo podaje nam odpowiadające kryteriom wpisy.

RedNotebook - wyszukiwanie na bieżąco

RedNotebook - tagi

RedNotebook - chmury

Ciekawą funkcją jest możliwość eksportu dziennika do plików tekstowego, HTML, PDF i Latex. Całość jest bardzo prosta i intuicyjna. Program pozwala wybrać, czy mamy wyeksportować całość, czy konkretne daty.

RedNotebook - eksportowanie

RedNotebooka - eksportowanie

RedNotebook - eksportowanie

Możemy również dodawać zdjęcia, pliki, linki i adresy mail. Te ostatnie są rozpoznawane automatycznie.

RedNotebook - linki

Preferencje RedNotebook przedstawiają się następująco:

RedNotebook 1.1.6

Jak możecie zauważyć z powyższych zdjęć, program znakomicie integruje się z systemowym stylem. Ciemne kolory to znane nam Ubuntu 10.10, natomiast srebrny to Linux Mint Debian Edition Xfce.

Dostrzegliśmy także kilka wad:

  • Brak bardziej zaawansowanego formatowania tekstu, chociażby wyśrodkowanie, czy równanie do obu stron
  • Program nie pozwala wybrać, jakiej wielkości ma być zdjęcie. Trzeba sobie samemu przed tym obrobić je
  • Brak skrótów klawiszowych, dla wielu osób to praktycznie podstawa przy pracy z takimi programami
Poprzedni artykuł13 letni błąd algorytmu hashującego w końcu naprawiony!
Następny artykułSkype 2.2.0.35
Michał Olber
Interesuję się głównie sprzętem i działaniem jego pod systemami GNU/Linux. Testuję różne dystrybucje i robię recenzje. Interesuję się działaniem sprzętu pod Linuksem, dzięki czemu wiem, jaki zestaw komputerowy wybierać :)

12 KOMENTARZE

    • Emacsa trzeba się uczyć i to długo. Tutaj masz łatwy i przejrzysty interfejs z prostymi opcjami, gdzie każdy się tego nauczy obsługiwać w godzinę :)

    • Tomku nie krytykuj Emacsa czyli czegoś czego nie rozumiesz, wskazałem alternatywę dla wszystkich innych formatów, którą szukałem właściwie kilka lat do edycji kodu, z org-mode idealny do pisania dokumentacji, edycji kodu, kalendarza, fakt trzeba się go uczyć ale efekt zwrotny jest piorunujący, no i fakt że cała treść jest w formacie textowym pozwala dokumenty odtwarzać wszędzie i przekazywać do repozytorium git-a

    • Proszę cie….. trzeba iść z duchem czasu! Czasy i486 oraz dyski pojemności 10MB to przeszłość.

      Co prawda aplikacja (RedNotebook) nie podoba mi się i wolę Kwrite, Gedit, Kate, Vim. Emacs zawsze był dla dziwaków. Nic dziwnego bo wymyślił go dziwak.

    • moze Richard Stallman jest dziwny, ale genialne jednostki często są obrzucani błotem przez ignorantów, co do Emacsa to jest to narzędzie kilkukrotnie potężniejsze od pozostałych dupin kwrite etc, sam korzystam jeszcze z vima no ale konsekwentnie rzecz ujmując przecież też jest przestarzały :), no ale są gusta i guściki przecież są tacy którzy podniecają się windowsem

    • Albo tacy co po prostu korzystają z Windowsa i wolą Kwrite bo jest wygodniejszy ;-)

      Jak mawiali mądrzy filozofowie de gustibus non est disputandum. Są kościoły Emaca i Vima.

      Ale w jednym Emacs jest lepszy od całej reszty. Emacsem można włamać się przez sendmaila ;-)

  1. […] RedNotebook to elektroniczny dziennik, który może służyć również, jako pamiętnik. Jest dostępny na wiele platform systemowych, m.in. Windows, Linux i Mac OS X. Został przetłumaczony na ponad 20 języków i jest rozprowadzany na licencji GPL. Posiada sprawdzanie pisowni pod Linuksem oraz możliwość tworzenia kopii zapasowych. Potrafi tagować, formatować tekst, przeszukiwać na bieżąco oraz eksportować do PDF, HTML, LateX oraz czystego tekstu. […]

  2. […] RedNotebook to elektroniczny dziennik, który może służyć również, jako pamiętnik. Jest dostępny na wiele platform systemowych, m.in. Windows, Linux i Mac OS X. Został przetłumaczony na ponad 20 języków i jest rozprowadzany na licencji GPL. Posiada sprawdzanie pisowni pod Linuksem oraz możliwość tworzenia kopii zapasowych. Potrafi tagować, formatować tekst, przeszukiwać na bieżąco oraz eksportować do PDF, HTML, LateX oraz czystego tekstu. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj