Całodobowe rejestrowanie temperatury to w wielu przedsiębiorstwach z branży spożywczej, rolnictwa, ogrodnictwa, a także serwerowni priorytetowe zagadnienie. Czy jednak takowy system musi być naprawdę drogi i przeznaczony dla wielkich firm? Okazuje się, że nie i firma PAM Jelenia Góra przedstawia swój produkt – Rejestratory RTPI.

Są to niewielkie urządzenia pomiarowe do całodobowego monitorowania temperatury, z możliwością sterowania urządzeniami elektrycznymi małej mocy. Rejestrator posiada niewielkie wymiary i jest gotowy od razu do użycia. Dane zbierane podczas pomiarów są prezentowane na wykresach, dostępnych z poziomu interfejsu webowego. Sercem całości jest minikomputer Raspberry Pi Model B+ z zainstalowanym specjalistycznym oprogramowaniem rejestrującym dane pomiarowe i przechowującym je wewnątrz urządzenia. Oprogramowanie pozwala na sterowanie czterema urządzeniami elektrycznymi oraz wykorzystanie do 8 czujników temperatury.

Oprogramowanie

Aby móc korzystać z urządzenia, należy zalogować się do systemu. Rejestrator jest podłączony do centralnego serwera w firmie PAM Jagora, który zbiera dane z każdego rejestratora i tworzy ich kopie zapasowe.

Rejestrator RTPI

Domyślnie każdy rejestrator posiada ustawione fabrycznie login (niezmienne) i hasło (można dowolne zmienić, zgodnie z własną polityką bezpieczeństwa).

Rejestrator RTPI

Głównym zadaniem urządzenia jest zbieranie danych odnośnie temperatury. Z lewej strony MENU mamy listę aktualnie podłączonych czujników do urządzenia. Po kliknięciu zostaną nam pokazane odczyty z niego. W zakładce POMIARY widzimy aktualną wartość temperatury dla wybranego czujnika podłączonego do systemu. Opcja EXPORT umożliwia nam wyciągnięcie danych i zapisanie ich w pliku. Poniżej znajduje się tabelka z 10 ostatnimi pomiarami, które są aktualizowane co 5 minut. Pomiary można wykonywać z dokładnością do 0.5 stopnia Celsjusza.

Rejestrator RTPI

Dzięki wbudowanym przekaźnikom rejestratory pełnią też rolę prostych sterowników, umożliwiających załączenie lub wyłączenie dowolnego obwodu elektrycznego. Tryb ręcznego sterowania pozwala na załączenie lub wyłączenie w dowolnym momencie jednego z czterech przekaźników.

Rejestrator RTPI

Każdemu z przekaźników możemy nadać indywidualną nazwę w zakładce USTAWIENIA co pozwoli nam na łatwiejsze identyfikowanie sterowanych urządzeń. Dodatkowo system pozwala na tworzenie reguł za pomocą których możemy automatycznie sterować systemami.

Kolejną funkcją urządzenia jest możliwość automatycznego wyszukiwania czujników temperatury podłączonych do rejestratora. Nie trzeba ręcznie wprowadzać informacji. Jednym kliknięciem zostaną one zidentyfikowane w systemie.

Rejestrator RTPI

Uwagi i spostrzeżenia

System działa od razu po uruchomieniu, jednakże dla naszej redakcji był zbyt ograniczający, ponieważ nie mogliśmy zbierać temperatury do swoich systemów (Zabbix). Brak możliwości pisania swoich skryptów obsługujących system także dla niektórych będzie dużym minusem.

Rozwiązanie nadaje się dla zastosowań w których musimy mieć szybko gotowy system monitoringu temperatury oraz małe wymagania w przypadku zewnętrznych narzędzi monitorujących. Ciekawą opcją będzie użycie zdefiniowanych reguł, które pozwolą nam choć w małym stopniu zautomatyzować pracę Przekaźników na podstawie temperatury, jednakże nie wchodzi tu w grę włączanie i wyłączanie przekaźników w określonym czasie czy w przypadku jakichkolwiek innych zdarzeń.

Plusy

 • Znany minikomputer Raspberry Pi Model B+
 • Automatyczne wykrywanie podpiętych czujników
 • Centralna baza danych, udostępniana przez producenta
 • Gotowe rozwiązanie
 • Oszczędność czasu

Minusy

 • Możliwość podłączenia tylko 8 czujników (brak możliwości rozbudowy)
 • Brak możliwości modyfikacji oprogramowania
 • Brak możliwości porównania wykresów z wielu sensorów
 • Zbieranie temperatury tylko, co 5 minut
 • Brak dostępu do danych zbieranych z innego miejsca niż panel WWW (brak dostępu do Raspberry Pi)

7 Komentarze

 1. […] Całodobowe rejestrowanie temperatury to w wielu przedsiębiorstwach z branży spożywczej, rolnictwa, ogrodnictwa, a także serwerowni priorytetowe zagadnienie. Czy jednak takowy system musi Post Rejestrator RTPI – przemysłowy monitoring temperatury z Raspberry Pi pojawił się poraz pierwszy w OSWorld.pl. Źródło: Rejestrator RTPI – przemysłowy monitoring temperatury z Raspberry Pi […]

Odpowiedz