Reklamy na Wikipedii?

Reklamy na Wikipedii?

przez -
7 692
Wikipedia

Temat, który budzi wiele kontrowersji znowu wraca na pierwsze strony. Chodzi tutaj o wątek związany ze sprzedażą powierzchni stron Wikipedii dla reklam. Wikipedia dziennie notuje około 300 milionów odsłon i jest na liście dziesięciu najczęściej odwiedzanych serwisów na świecie. Tak znany i często odwiedzany serwis potrzebuje odpowiedniej infrastruktury, której utrzymanie kosztuje ogromne sumy pieniędzy. Do tej pory Wikipedia utrzymywana jest ze środków jakie pozyskuje charytatywna Fundacja Wikimedia.

Wprowadzenie nowych działów na Wikipedii jak filmy wideo, koszta jej utrzymania znacznie by wzrosły. Od dłuższego czasu Wikipedia utrzymywana jest ze środków fundacji, która pozyskuje fundusze głównie z wpłat od firm i indywidualnych darczyńców. Sprzedaż powierzchni reklamowych znacznie poprawiłoby kondycję finansową. Przewidywany przychód z reklam liczony jest w setkach milionów dolarów.

W ten sposób Wikipedia stałaby się mniej zależna od zróżnicowanych datków i fundacja byłaby w stanie planować dalszy jej rozwój. Jednak wprowadzenie reklam ma również swoich przeciwników – Wikipedia miała być z założenia wspólną własnością, wolną od reklam. Dlatego każdorazowe poruszanie tematu reklam na Wikipedii prowokuje szerokie dyskusje zwolenników i przeciwników tego pomysłu.