Reklamy na Wikipedii?

Reklamy na Wikipedii?

przez -
7 533
Wikipedia

Temat, który budzi wiele kontrowersji znowu wraca na pierwsze strony. Chodzi tutaj o wątek związany ze sprzedażą powierzchni stron Wikipedii dla reklam. Wikipedia dziennie notuje około 300 milionów odsłon i jest na liście dziesięciu najczęściej odwiedzanych serwisów na świecie. Tak znany i często odwiedzany serwis potrzebuje odpowiedniej infrastruktury, której utrzymanie kosztuje ogromne sumy pieniędzy. Do tej pory Wikipedia utrzymywana jest ze środków jakie pozyskuje charytatywna Fundacja Wikimedia.

Wprowadzenie nowych działów na Wikipedii jak filmy wideo, koszta jej utrzymania znacznie by wzrosły. Od dłuższego czasu Wikipedia utrzymywana jest ze środków fundacji, która pozyskuje fundusze głównie z wpłat od firm i indywidualnych darczyńców. Sprzedaż powierzchni reklamowych znacznie poprawiłoby kondycję finansową. Przewidywany przychód z reklam liczony jest w setkach milionów dolarów.

W ten sposób Wikipedia stałaby się mniej zależna od zróżnicowanych datków i fundacja byłaby w stanie planować dalszy jej rozwój. Jednak wprowadzenie reklam ma również swoich przeciwników – Wikipedia miała być z założenia wspólną własnością, wolną od reklam. Dlatego każdorazowe poruszanie tematu reklam na Wikipedii prowokuje szerokie dyskusje zwolenników i przeciwników tego pomysłu.

 • Michał Olber

  W gruncie rzeczy , wstawienie reklam takich, które dadzą sie blokować Adblockiem wcale by mi nie przeszkadzało. Przecież są serwisy, które korzystają z reklam, a reklamy są tak umieszczane, że nikomu to nie przeszkadza. Jakby to miało poprawić sytuację finansową tego portalu, to jestem jak najbardziej za.

 • Reklamy czasem wzbogacają treść witryny, pod warunkiem, że nie są to jakieś wkurzające popupy czy inne agresywne reklamy.

  Gdyby na Wikipedii reklamowały się firmy takie jak RedHat, Google to nie byłĸoby nic złego. Czasem z reklamy można się dowiedzieć o nowej usłudze jaką wymyśliło Google. Czy to złe? Moim zdaniem nie.

  Ja jestem za wprowadzeniem reklam, ale tych mało agresywnych. No i treść reklam powinna być odpowiednia :)

 • smog

  Jestem jak najbardziej za, pod warunkiem, że reklamy będą firm zwiazanych z FLOSS-em, kampaniami FSF (OLPC), etc.

  Jakoś czułbym sie lekko poirytowany gdzybym zobaczyl tam reklame M$

  Pozdrawiam

  Jacek

 • DimmuR

  Ja jestem za małoagresywnymi reklamami pod warunkiem że nie będą to reklamy służące do niszczenia konkurencji w stylu Microsoft vs RH.

 • Ja jestem za, utrzymanie czegoś tak wielkiego to rzeczywiście olbrzymi koszt.

  Reklamy z serwisu google uważam że nie powinny stwarzać jakichkolwiek problmów. w zasadzie są to jedyne które mnie jak na razie nie drażnią gdyż dość mile komponują się w treść i wygląd strony.

 • yaro

  Mnie osobiście takie reklamy by nie przeszkadzały, pod warunkiem, że strona nie byłaby nimi całkowicie zapchana.

  Wszystkich radykalnych przeciwników umieszczenia reklam na Wikipedii w przypadku ostrego sprzeciwu poprosiłbym po prostu o finansową pomoc :) Jeśli ktoś uważa, że będą mu przeszkadzały reklamy i on się z tym nie zgadza, niech ma jakiś wkład w istnienie serwisu a potem stawia wymagania.

 • @yaro, dobre :D Kto nie chce reklam – ten płaci ;D Hahaha :D

  Ale taka prawda. Utrzymanie takiego serwisu to wielkie koszta, a pieniądze z nieba nie spadną.