FRE3MAKE – relacja z trójmiejskiego forum twórców domowej elektroniki i fabrykacji

FRE3MAKE – relacja z trójmiejskiego forum twórców domowej elektroniki i fabrykacji

przez -
9 2437
FRE3MAKE

Kilka dni temu w Prototypowniach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia odbyło się FRE3MAKE, czyli trójmiejskie forum twórców domowej elektroniki i fabrykacji. Organizatorami spotkania byli Michał Nowicki i Centrum Designu Gdynia, którzy od wielu lat starają się robić tego typu spotkania, aby znaleźć wiele nowych kreatywnych rozwiązań. Warto nadmienić, że forum FRE3MAKE było kontynuacją zeszłorocznego wydarzenia 3Dw3M i zgromadziło wielu entuzjastów i hobbystów druku 3D, robotyki i automatyki.

FRE3MAKE 2014 - Cyryl Sochacki

Twórcy robotów mieli okazję zaprezentować swoje projekty na odpowiednich stanowiskach. Była dzięki temu okazja do porozmawiania z twórcami robota Sarmatic, zwycięzcami konkurencji „Puck Collect” na konkursie RobotChallenge 2012. Inne projekty to RALP (Robotic Anthropomorphic Lego Platform) i pająk Miriam (robot typu hexapod).

Bardzo ciekawą atrakcją FRE3MAKE był Naleśnikator – drukarka naleśników. Urządzenie to bazuje na znanym projekcie „PancakeBot”. W konstrukcji wykorzystano elementy drukowane w technologii FDM kompatybilne z klockami Lego Technic oraz ekstruder do czekolady projektu Przemysława Jaworskiego, wykorzystujący pompę Moineau.

FRE3MAKE 2014 - Barobot

Uzupełnieniem poprzedniego projektu był Barobot – innowacyjne urządzenie do tworzenia koktajli. Posiadając bazę ponad 1000 receptur, Barobot może tworzyć zarówno klasyczne drinki, jak i mieszać składniki w nowe, odważne kompozycje w zależności od potrzeb i smaku zamawiającego.

Ciekawym projektem był Nettemp, który ma na celu zbieranie i wyświetlanie danych z różnych czujników (temperatura, ciśnienie, wilgotność, natężenie światła).

FRE3MAKE 2014 - Quadcopter

Zaprezentowano również Quadcopter, drukarkę PRIDE 3D, drukarkę HBot używaną w CI TASK na Politechnice Gdańskiej, Mendel90 – klasyczną drukarkę 3D typu RepRap wspomaganą komputerem Raspberry Pi, BanaNAS – projekt mający na celu stworzenie prostego domowego serwera NAS oraz wiele innych.

W drugiej części FRE3MAKE odbyły się wystąpienia i prelekcje dotyczące m.in. zagadnień druku 3D, wykorzystania platform Raspberry Pi, Arduino, AVR oraz obrabiarek CNC, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Zwieńczeniem imprezy było rozstrzygnięcie konkursu na najciekawszy projekt. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez sponsorów.

9 Komentarze

Odpowiedz