FOSDEM to międzynarodowy zjazd ludzi i firm związanych z Open Source w Brukseli. Jest to jedyne takie spotkanie, gdzie można osobiście poznać twórców wolnego i otwartego oprogramowania. FOSDEM to nie tylko seria ciekawych wykładów, czy prezentacja różnych zespołów na swoich stanowiskach, ale przede wszystkim możliwość kontaktu z ich twórcami. Zapraszamy do przeczytania krótkiej relacji z naszego wyjazdu na FOSDEM 2012.

Jak dotrzeć na FOSDEM?

Z racji wielkiego zainteresowania tym spotkaniem oraz serią pytań, ile kosztuje wyjazd na taką imprezę, postanowiliśmy zamieścić krótkie „know-how”, jak dostać się na FOSDEM. Postaramy się przybliżyć koszta związane z wyjazdem. Jakby ktoś pytał, to nie reklamujemy w tym wpisie żadnych hoteli, czy linii lotniczych.

Planowanie wyjazdu do Brukseli, rozpoczęliśmy mniej więcej miesiąc przed terminem. Wtedy można zakupić dość tanio bilety lotnicze – my lecieliśmy liniami WizzAir z Warszawy. Samolot ląduje na lotnisku Charleroi, które znajduje się około 70 km od Brukseli. Cena biletu dla jednej osoby w obie strony wyniosła około: 160 PLN, zakładając że zabieramy tylko bagaż podręczny (plecak do 10 kg).

Termina na lotnisku w Charleroi

Lotnisko w Charleroi w nocy tuż po wylądowaniu

Po wylądowaniu na lotnisku, możemy skorzystać ze specjalnych autobusów (Brussels City Shuttle), które dowiozą nas do miasta. Bilety można kupić w kasie lub automacie. Druga opcja jest wygodniejsza, lecz bardziej zawodna. Terminal obsługiwany jest przez Windowsa XP i Javę. W naszym wypadku system wydrukował nam 4 bilety, z czego 3 były błędne. Bilet w jedną stronę kosztuje 13 EUR, a w dwie 22 EUR i sprzedawane są na konkretną godzinę, dlatego należy wcześniej sobie zaplanować trasę. Czas dojazdu do Brukseli to około 45-60 minut.

Bus dowiezie nas na stację Brussels Midi, skąd możemy dostać się już komunikacją miejską do wybranego przez nas hotelu. My zatrzymaliśmy się w NH Atlanta.

Dojazd na ULB (Université Libre de Bruxelles) jest bardzo prosty. Niedaleko hotelu znajduje się linia autobusowa numer 71. Jedziemy nią praktycznie do samego końca trasy. Jednorazowy przejazd kosztuje 2 EUR. Jeżeli podróżujemy większą liczbą osób, to warto kupić bilet na 10 przejazdów. W autobusie na ekranie wyświetlane są przystanki, zatem nie zgubimy się i bezpiecznie dojedziemy na miejsce.

FOSDEM plakat

Nasza skromna ekipa pod plakatem na jednym z budynków ULB

Poruszanie się po kampusie jest bardzo proste. W centralnym jego punkcie znajduje się stanowisko organizatorów, gdzie otrzymaliśmy mapki z planem uniwersytetu oraz wykazem sal i stanowisk. Na terenie można zakupić ciepłe jedzenie (frytki, hamburgery) oraz kanapki i różne napoje w cenie od 1 do 5 EUR.

FOSDEM 2012 FOSDEM 2012

Podsumowanie kosztów:

  • Bilet lotniczy: 320 PLN
  • Dojazd z/i na lotnisko: 200 PLN
  • Nocleg ze śniadaniem: 850 PLN
  • Komunikacja miejska: 60 PLN

Podczas imprezy FOSDEM 2012 mieliśmy do zwiedzenia sporo stanowisk m.in. LibreOffice, Mozilla czy Perl. Można spotkać się z developerami systemu FreeBSD i porozmawiać z założycielami buddycloud. Równolegle w wielu salach odbywały się ciekawe tematy związane z takimi projektami czy technologiami, jak MySQL, JBoss, czy X.Org.

Krótki filmik prezentujący FOSDEM 2012

FOSDEM mieścił się w wielu budynkach na terenie całego kampusu ULB. Dojścia do budynków były dobrze oznakowane, a mapka którą otrzymaliśmy na samym początku – naprawdę pomocna. Na terenie kampusu przemieszczały się setki ludzi migrujących pomiędzy salami z wykładami. Takiego ruchu Open Source to jeszcze nie widzieliśmy ;-)

Poza samymi wykładami dostępne były różne stanowiska projektów oraz firm związanych z Open Source. Można było spotkać się z Kontrolerami CACart, pobawić się tabletami z nowym interfejsem KDE Plasma Active.

Komputer HP z dotykowym ekranem. Nie działa niestety multitouch, ale cała reszta prezentuje się wyśmienicie.

Tablet z Linuksem i interfejsem Plasma Active. Sprzęt niestety był dość słaby i nie zawsze działało, co potrzeba. Aczkolwiek Plasma Active była przyjazna i wygodna w korzystaniu.

MirBSD na FOSDEM 2012

Komputer Dell Inspirion Mini z zainstalowanym systemem operacyjnym MirOS/MirBSD. Typowy przykład sprzętu HTPC, wszystko działa out of the box.

Dużą część stanowisk zajmowały również projekty związane z Embedded Linux. Pojawiły się takie projekty jak OpenMoko czy Coreboot. Dużą uwagę przykuł również projekt Pandora, czyli przenośna konsola gier wideo, stworzona z myślą o rynku oprogramowania o otwartym kodzie źródłowym.

Różne urządzenia z wbudowanym Linuksem na pokładzie podczas FOSDEM 2012.

Dużą popularnością cieszyły się również stanowiska, gdzie można było porozmawiać z ludźmi związanymi z Ubuntu, openSUSE czy Free Software Foundation. Za niewielką opłata, która była przeznaczana na rozwój projektu można było kupić naklejki na laptopa, koszulki, bluzy lub inne gadżety.

FOSDEM 2012 FOSDEM 2012

Stoisko Free Software Foundation Europe oraz komputery z Ubuntu na pokładzie

Wyjazd zaliczamy do bardzo udanych i za rok na pewno się tam pojawimy. Jeżeli jesteście zainteresowani imprezą i podróżą wraz z nami to dajcie znać. Na pewno Was zabierzemy lub pomożemy zorganizować wyjazd.

Poprzedni artykułMesa 8.0
Następny artykułAV Linux 5.0.3

17 KOMENTARZE

  1. Miałem nadzieję, że gdzieś się pojawi relacja z FOSDEM. Dzięki za materiał :)

    Jeśli chodzi o przedstawione urządzenia dotykowe (poza Nokia N9, która prezentuje się wspaniale) sporo projektów jeszcze wyraźnie nie jest dostosowana do nowego paradygmatu. Z samych filmów wynika, też że lepiej sobie na razie radzi Plasma Active, niż Gnome (bo to Gnome był?) na Susełku.

    Zgaduję, że jednym z pokazanych na filmie urządzeń była drukarka 3D. Co ona tam drukowała?

    Hacker-room, a w środku koleś siedzi na Facebooku :D

    Impreza pełna geeków i nerdów. Fajnie byłoby tam pojechać kiedyś :)

    PS Widzieliście choć jedną dziewczynę tam? :D

    • Ta drukarka 3D drukowała bodajże oprawkę do okularów. Jest dość głośna ale fajnie to wygląda.

      Jeżeli chodzi o dziewczyny to były i to niektóre nawet ładne :)

      Tak. Hacker Room i Facebook. Musiałem to uwiecznić.

      Obrabiamy jeszcze inne materiały związane z FOSDEM, więc to nie koniec ;)

  2. […] nVidia już przygotowała swoje sterowniki – ForceWare 295.20, do współpracy z nową wersją, AMD niestety nadal nic nie zaktualizowało w tej kwestii. Dla osób, które chcą poznać X Input od strony technicznej polecamy ten wykład z FOSDEM 2012: […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj