Firma Microsoft zorganizowała 19 maja 2015 roku Microsoft Open Breakfast, którego głównymi gośćmi byli: Mark Hill (wiceprezydent Open Source Sales and Marketing Strategy), Marek Małachowski (prezes i założyciel Manubia i Price Panorama), Łukasz Kałużny (pierwszy polski MVP w zakresie Microsoft Azure i Hyper-V) i Robert Partyka (prezes PLUG i twórca Otwartego Kongresu FLOSS). Tematem przewodnim spotkania było Open Source a Microsoft, oraz rozwój technologii informatycznych i ich przyszłość. Dość ciekawym tematem było zapewnienie bezpieczeństwa danych i prywatności w chmurze. Microsoft Open Breakfast odbyło się w restauracji Studio Buffo Restaurant na ul. M. Konopnickiej 6 w Warszawie.

Ekipie OSWorld.pl udało się przeprowadzić wywiad z Markiem Hillem, który jest dostępny jedynie w wersji angielskiej. Poszukujemy osób chętnych do zrobienia tłumaczenia.

Całe spotkanie rozpoczął Mark swoim krótkim przemówieniem o filozofii Open Source w Microsofcie. Następnie poszczególni goście zadawali pytania i dyskutowali na bieżąco z Markiem. Warto wspomnieć o długiej dyskusji na temat tego, czego oczekują klienci i jak Microsoft stara się sprostać ich potrzebom. Duży wpływ na zmiany ma obecny trend tzw. chmury danych. Microsoft zaczął dostrzegać, że klienci chcą mieć możliwość uruchamiania w chmurze oprogramowania, niezależnie od platformy systemowej. Zmieniło się także podejście firmy do Wolnego Oprogramowania, właśnie za sprawą rozwoju i popularności clouda. Microsoft stworzył nawet do tego rolę OpenSourceLead, której zadaniem jest uczenie innych jak mogą wykorzystać Open Source w kooperacji z produktami firmowymi, a także lepiej doradzać swoim klientom.

W trakcie rozmów o chmurze, przyszedł temat bezpieczeństwa przechowywanych danych. Mark zaznaczył, że jest to priorytet w firmie, czego dowodem są kwartalne raporty: Law enforcment report, w których można znaleźć informacje m.in. o rządowych próbach dostępu do danych.

Spotkanie z Mark Hill

Michał Smereczyński wspomniał podczas debaty o słowach Marka Russinovicha, który podczas konferencji ChefCon, powiedział o możliwości uwolnienia kodu systemu Windows. Mark stwierdził że chodziło mu o podejście filozoficzne, a nie uwolnienie źródeł. Padło także pytanie o biblioteki .NET i ich wpływ na ekosystem. Mark powiedział, że uwolnienie .NET Core wpłynie pozytywnie na rozwój tej technologii, szczególnie jeżeli chodzi o dostępność na różne platformy sprzętowe.

Pod koniec spotkania zadano pytanie odnośnie Internetu Rzeczy (IoT). Mark był bardzo zadowolony, że poruszono to zagadnienie. Opowiedział o systemie Windows 10, który ma mieć możliwość uruchamiania choćby na Galileo 2, czy Raspberry Pi 2 Model B (Windows 10 na Raspberry Pi 2 Model B). Wspomniał także, że za kilka lat praktycznie wszędzie będzie można spotkać miniaturowe urządzenia, przekazujące sobie dane i aktualnie Microsoft stara się rozwiązać problem gromadzenia tak dużej ilości danych.

Spotkanie z Mark Hill

Przewinął się również temat Hololens, czyli okularów rozszerzonej rzeczywistości, nad którymi trwają obecnie intensywne prace. Maciej Gajewski miał okazję testować i stwierdził, że pierwsze wrażenie jest fenomenalne, ale dużo jeszcze brakuje do tego, co pokazywano na filmach.

Po dwóch godzinach owocnych rozmów Dominika Turek podziękowała wszystkim za przybycie oraz interesującą dyskusję. Mark Hill również podziękował za ciepłe przyjęcie oraz ciekawe pytania, szczególnie ze strony prasy. Zaznaczył, że wewnętrznie w Microsoft wszyscy zaczynają mówić o Open Source, a nie tylko o OpenTech. Planowanie jest połączenie tych dwóch filozofii wewnątrz firmy, aby wyciągnąć obustronne korzyści.

Poprzedni artykułKozacy 3 nieoficjalnie zapowiedziani
Następny artykuł4D Systems SK-70DT – inteligentny wyświetlacz z dodatkowymi modułami
Michał Olber
Interesuję się głównie sprzętem i działaniem jego pod systemami GNU/Linux. Testuję różne dystrybucje i robię recenzje. Interesuję się działaniem sprzętu pod Linuksem, dzięki czemu wiem, jaki zestaw komputerowy wybierać :)

10 KOMENTARZE

    • A przecież nie wolno pytać o niewygodne sprawy skoro szanowny gospodarz funduje imprezę. Nie ma się co wychylać.
      Podobnie funkcjonuje polska „polityka”. Dlatego jest jak jest.

    • Jeżeli uważasz, że śniadanie to impreza. A dwa rozmawia się na tematy dotyczące spotkania, a nie od czapy.

    • O śniadaniach się nie pisze artykułów.

      Jak najbardziej była to impreza.

      Impreza działu PR Microsoftu.

    • A trzy, nie podszywaj się człowieku-zero.

      Z pierwszym odsyłam cię do komentarza bastarda.

      Co
      do drugiego: w ten sposób nigdy nie poruszy się kontrowersyjnych i
      ważnych tematów, a jedynie będzie dalej na wzajem POklepywać się PO plecach. Takim
      dziennikarzom już POdziękujemy.

    • W artykule widzę coś takiego:
      „Tematem przewodnim spotkania było Open Source a Microsoft, oraz rozwój technologii informatycznych i ich przyszłość.”
      Więc to spotkanie to raczej zwykły marketingowy bełkot na jedynie „słuszne” tematy.

      A ten plus dla siebie to żałosna dziecinada.

    • Bo tak jest zabezpieczony system przed nadpisaniem, albo hostowaniem przez złośliwe wirtualizacje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj