W ostatnim czasie Nick Schermer wydał nowe wersje komponentów środowiska Xfce: xfwm4 4.11.0, xfdesktop 4.11.0, xfce4-settings 4.11.1 i libxfce4ui 4.11.0. Pojawiło się w nich sporo nowości, m.in. obsługa Sync to VBlank, opcja przypisania tapety lub tapet do wszystkich przestrzeni roboczych z automatyczną zmianą, wyrównanie etykiet ikon będących w wielu liniach, czy katalog z własnymi ikonami. Wczoraj natomiast repozytoria PPA Xubuntu wzbogaciły się o wspomniane wcześniej pakiety.
Abyśmy mogli skorzystać ze wspomnianych nowości w Xubuntu 12.04, Xubuntu 12.10, Xubuntu 13.04 i Xubuntu 13.10 Beta, musimy dodać dwa repozytoria PPA: ppa:xubuntu-dev/xfce-4.10
z pakietami dla Xfce 4.10 oraz ppa:xubuntu-dev/xfce-4.12
dla wersji rozwojowej. Należy przy tym uważać, co instalator chce dodać, a co usunąć podczas aktualizacji.
[bash]sudo add-apt-repository ppa:xubuntu-dev/xfce-4.10
sudo add-apt-repository ppa:xubuntu-dev/xfce-4.12
sudo apt-get update
sudo apt-get dist-upgrade[/bash]
Dodamy, że w przypadku Xubuntu 12.04 LTS, którego używamy na produkcji, nie było żadnych większych problemów od ostatniego czasu. To samo tyczy się wersji następnych, które zostały przetestowane okazjonalnie.
Okazuje się również, że opcję VSync to VBlank
należy uruchomić ręcznie, o ile zauważymy jakieś problemy z renderowaniem:
[bash]xfconf-query -c xfwm4 -p "/general/sync_to_vblank" -s true[/bash]
Miłego korzystania z najnowszych wersji Xfce :)
Repozytoria Xubuntu z xfwm4 4.11.0, xfdesktop 4.11.0, xfce4-settings 4.11.1 i libxfce4ui 4.11.0 | http://t.co/XOkf0QJLHo OSWorldpl
Vsync dalej nie działa z kartą Nvidia… w moim przypadku z GT440. Ale na anglojęzycznych stronach można przeczytać, że na innych modelach też jest problem.
Ja nie zauważyłem jakoś różnicy między aktualnym stanem a po tym. Jak doczytałem, że są jeszcze z tym problemy, to sobie całkowicie odpuściłem.
a co daje ten cały Vblank ?
Synchronizacja czekania pomiędzy renderowaniem kolejnych klatek obrazu do odświerzania ekranu. Przykładowo jeśli ekran odświerza się z częstotliwością 60 Hz to będziesz miał wyliczany interwał pomiędzy klatkami, aby osiągać nie więcej niż 60 klatek na sekundę (więcej to marnotrawstwo energii, dlatego się ogranicza, aby mniej GPU musiało pracować)
Przydała by się opcja przypisania aplikacji do konkretnego pulpitu, przy każdej instalacji muszę z tego powodu zmieniać xfwm na openboxa :,(
W sensie, że chcesz, aby apka otwierała się na konkretnym pulpicie? Nawet w Windows, czy KDE tego nie masz. Lekko wybiegasz w przyszłość z tym czymś :) Jak chcesz ją w konkretny pulpit aby siedziała, to po prostu tam przechodzisz, otwierasz i po sprawie :)
Akurat w KDE się da, bez żadnego problemu ;-)
Ale co się da? Że jak klikniesz w aplikację na 1 pulpicie, to otworzy Ci się automatem na 4 pulpicie?
Oczywiście. Reguły kwin ;-)
Da się, jest tam tyle opcji że się idzie zesrać ^^.. 90% ludzi i tak większości tego syfu nie potrzebuje i dochodzi do frustracji gapiąc się na te ich wszystkie gówniane kontrolki. Openbox to piękno ;-)
Racja jest jak dupa… każdy ma swoją. Piękno to Elementary z Pantheon :)
Owszem, ale tam aplikacji się nie da przypinać :>
Zdanie jest jak dupa. Racja jest jedna i albo się ją ma, albo nie.
jednak się da morfiblog.pl/2013/03/13/uruchamianie-aplikacji-na-konkretnym-obszarze-roboczym jednak chętnie widziałbym to na xfce
Napisz pacza, to przeca OpinSurz.
Ja to bym chciał aby GNOME chociaż pamiętało pozycję okna przy ponownym uruchomieniu, a tu takie wymagania. :D
Napisz pacza
Niestety brak mi umiejętności, więc mogę co najwyżej zgłaszać błędy i wspierać ciepłym słowem. :)
E tam Gnome Shell to tylko JS. Można się nauczyć w 7h.
Też jest w KDE ;-)
Zainteresuj się devilspie i gdevilspie albo devilspie2. Powinny być w repo.
Michał Olber liked this on Facebook.