Richard Stallman będzie prelegentem na 9 SFI w Krakowie

Richard Stallman będzie prelegentem na 9 SFI w Krakowie

przez -
11 1825
Richard Stallman

W dniach 14 – 15 marca w Krakowie odbędzie się 9 Studencki Festiwal Informatyczny, na którym pojawi się Richard Stallman. Guru wolnego i otwartego oprogramowania będzie prelegentem i wygłosi: Free Software and Your Freedom. Opowie w nim filozofii i celach Free Software Movement, a także statusie i historii systemu operacyjnego GNU, który jest używany przez miliony ludzi na całym świecie.

11 Komentarze

  • Zabłysnąłeś chłopie…
   Może czasem Stallman dosyć skrajnie wyraża poglądy, ale i trochę swojej racji ma.
   A modlić, to będziemy się do Linusa :P

 1. Nie mam nic do RMS, choć poglądy czasem ma skrajne. Sam chętnie używałbym tylko oprogramowania OpenSource, ale nie ma w nim wszystkiego, co zapewnia mi czasem oprogramowanie własnościowe – np. nie ma wolnego oprogramowania które żyje i nadaje się do choćby obsługi czytnika SIM. I teraz musiałbym wyrzucać czytnik, bo producent udostępnia tylko swoje zamknięte oprogramowanie na jeszcze bardziej zamknięty Windows.

  • Nikogo nie potępia, co najwyżej wskazuje, że nie jest to w 100% wolne oprogramowanie. Sam przyjmuję to do wiadomości i używam go gdy muszę ;)

 2. Ostatnio doszedłem do wniosku że GPL powinno się nazywać "sprawiedliwym oprogramowaniem", a nie wolnym. Bo polega na dzieleniu się z gwarancją oddania włożonej pracy przez rozwój tego softu przez innych.

 3. Przez miliony użytkowników na całym świecie jest używany system operacyjny GNU/Linux (sam Stallman swego czasu niezwykle aktywnie opowiadał się za taką nazwą, wskazując na szkodliwość samego „Linux”). System operacyjny GNU (czyli userspace GNU i jądro HURD) jest używany przez jego twórców i paru fascynatów — w porywach będzie może kilka tysięcy ludzi na świecie, prawdopodobnie znacznie mniej.

Odpowiedz