RoboCORE – polski startup technologiczny firmy Husarion

RoboCORE – polski startup technologiczny firmy Husarion

przez -
2 917
Sprzęt

Husarion, polski startup technologiczny zaprezentował na Kickstarterze projekt o nazwie RoboCORE. Ma to być platforma pozwalająca entuzjastom i firmom tworzenie zarówno prostych, jak i profesjonalnych robotów bez specjalistycznej wiedzy i dużych nakładów finansowych. Aby produkcja mogła zostać rozpoczęta, potrzeba uzbierać 50 000 dolarów w niecałe 30 dni. Rynek robotyki konsumenckiej ma przekroczyć wartość 1,5 miliarda dolarów do końca 2019 roku. Jest to więc ogromny potencjał i niewykorzystane pole do pokazania swoich pomysłów.

RoboCORE to tzw. serce robota, składające się z trzech elementów: elektroniki, oprogramowania i mechaniki. Dzięki niemu stworzenie prostego robota zajmie osobie z podstawową wiedzą programistyczną od kilkudziesięciu minut do kilku godzin. Działająca w modelu chmury aplikacja RoboCORE stanowi centrum zarządzania wszystkimi robotami, jakimi dysponuje użytkownik. Można zalogować się do niej przez przeglądarkę internetową, a następnie z jej poziomu z dowolnej lokalizacji programować robota, sterować nim czy udostępnić projekt znajomym.

RoboCORE - budowa

Niewielkie (115 x 125 mm w wersji podstawowej oraz 82 x 82 mm w wersji mini) urządzenie kryje w sobie m.in. mikrokontroler z rdzeniem Cortex-M4, miniaturowy komputer Intel Edison z Wi-Fi i Bluetooth 4.0, porty dla silników DC z enkoderami, porty dla czujników, moduły rozszerzeń (np. dla serwomechanizmów), slot na karty micro-SD i wejście micro-USB.

RoboCORE i RoboCORE Mini

Moduł będzie także niezwykle przydatny dla hobbystów, mogących dzięki niemu tworzyć dotąd trudne do zaprojektowania i wykonania konstrukcje. Co istotne, jest on kompatybilny z dowolnym systemem mechaniki, wliczając w to rozwiązania z popularnych zestawów LEGO MINDSTORMS. Na Kickstarterze Husarion pokaże także RoboCORE-mini, jeszcze mniejszy moduł z podstawowymi funkcjami dla początkujących robotyków oraz moduły rozszerzające. W zamian za wsparcie będzie można otrzymać także wiele innych, ciekawych nagród związanych z robotyką i samym RoboCORE.