ROSA Desktop Fresh 2012

ROSA Desktop Fresh 2012

przez -
17 1784
Rosa

ROSA Laboratory, firma stojąca za dystrybucjami ROSA 2012 i ROSA Enterprise Linux, ogłosiła wydanie ROSA Desktop.Fresh 2012. System ten bazuje na Mandriva, ale posiada nowsze pakiety, jest bardziej stabilny i uruchamia się dwa razy szybciej, aniżeli poprzednia wersja Rosa 2012. Znajdziemy w nim jądro Linux 3.6.10 oraz pulpit KDE SC 4.9.4. GNOME 3.6.2, MATE 1.4.0, Xfce 4.10 i LXDE 0.5.5 zainstalujemy bezpośrednio z repozytorium. Prócz tego dodano Firefox 17, Thunderbird 17, LibreOffice 3.6.2 i Amarok 2.6.

Zmiany, jakie zaszły:

  • TimeFrame oraz SimpleWelcome zostały całkowicie przepisane od zera, w technologii QML, dzięki czemu zwiększono ich wydajność
  • Porzucono używanie Plasmy w SimpleWelcome, co zmniejszyło zużycie pamięci i delikatnie zwiększyło szybkość i stabilność
  • TimeFrame otrzymało wsparcie dla serwisów społecznościowych. Można od teraz używać Facebooka i VKontakte bez potrzeby uruchamiania przeglądarki.
  • Nowością jest możliwość grupowania ikon i podglądu aplikacji, które zostały dodane do jednej grupy. Zakładka Welcome posiada możliwość przesuwania ikon w dowolne miejsce. Rozmiary ikon zostały specjalnie dostosowane do ekranów dotykowych.
  • Narzędzie KLook zostało rozszerzone o możliwość pracy ze zdalnymi systemami, poprzez protokoły SMB, FTP, WebDav i inne. Udoskonalono jakość renderowanych obrazków.
  • Usunięto wycieki pamięci w StackFolder, podczas pracy z dużymi obrazkami. Dodano szczegółową dokumentację, opisującą poszczególne funkcje i integrację z KLook.
  • Poprawiono błędy w ROSA Media Player. Aplikacja otrzymała nowy wygląd.

Przeprojektowany wygląd całego systemu. Miejsca używane do przeciągania okien zostały wyraźnie oznaczone. Zaktualizowano wygląd ekranu ładowania, który integruje się z resztą systemu. GRUB 2 otrzymał wsparcie dla wyświetlania znaków innych, niż ASCII w konsoli oraz własne dekoracje.