RPM 4.12.0 z nowymi przełącznikami i wtyczkami

RPM 4.12.0 z nowymi przełącznikami i wtyczkami

przez -
9 1061
Paczki, RPM

Projekt RPM ogłosił wydanie RPM 4.12, narzędzia do zarządzania pakietami RPM z poziomu linii poleceń. Autorem jest firma Red Hat, która stworzyła go na potrzeby Red Hat Linux. Został on zaadoptowany przez wiele dystrybucji: Red Hat Enterprise Linux, CentOS, Fedora, Mandriva, openSUSE, SUSE Linux Enterprise, PCLinuxOS i inne. Pojawiło się sporo nowych przełączników: --nopretrans, --noposttrans, --noplugins, --reinstall, --exportdb, --importdb, --recommends, --suggests, --supplements, --enhances.

Dodano narzędzie rpm2archive do konwertowania payloads w archiwum tar. Udoskonalono tworzenie pakietów, oczyszczono kod, pojawił się nowy system wtyczek, dodano nowe wtyczki SELinux i systemd_inhibit, udoskonalono dowiązania do Pythona i wiele innych.

Podobne artykuły

 • o_O

  –reinstall
  Wreszcie. Ile dziesiątek lat po Debianie?

  • dareczek

   a pakiety debiana czasem potrafią wnerwić, jeden program kilka paczek

  • o_O

   Wnerwiają tych, którzy nie rozumieją jak działa poprawnie zaprojektowany system zależności.
   Kilka paczek jest gry:
   – można wydzielić część dla wszystkich architektur (-all), np. dane aplikacji lub gry (pakiety *-data)
   – pakiet jest opcjonalny dla danego programu, np. dokumentacja, rozszerzenia, themy, itd.
   – pakiet zawiera reużywalne biblioteki/dane, z których korzystają też inne pakiety, dzięki czemu nie muszą być one duplikowane, lub nie trzeba instalować całego zbędnego programu żeby dostarczyć jakąś zależność dla innego
   – i kilka innych przypadków

  • jz

   Nie ma to jak pakiety Arch-a. Te debianowskie lubiły się często sypać.

  • o_O

   Ciekawe, że u mnie się nigdy nie sypały. Widać to tylko ciebie nie lubiły.

  • jz

   Być może ;) Natomiast paczki Arch-a mnie lubią. Pacman zresztą też.

  • Kris

   Ale jaka różnica niby? Na Debianie też nie instalujesz z pewnością paczek ręcznie przez dpkg, tylko przez apt-get/aptitude i opcję reinstall. Identycznie ręcznie nie instalujesz paczek przez rpm, a yum miał i ma opcję reinstall.

   Kosmetyka, ale nie oznacza to, że nie było opcji reinstalacji. Tylko na naprostowaniu mi zależało tego niuansu z Twojego komentarza.

 • Pingback: Fedora 21 z eksperymentalną obsługą Waylanda - Linux mint, centos, ubuntu - OSWorld.pl - mały świat wielkich systemów!()