RPM Package Manager 5.1.0

RPM Package Manager 5.1.0

przez -
0 1033
Paczki, RPM

Programiści projektu RPM5.org ogłosili wydanie kolejnej wersji niezależnego forka oprogramowania do zarządzania pakietami RPM. Po wydanej w styczniu piątej wersji jest to kolejne główne wydanie projektu – przynosi ono ponad 300 poprawek i usprawnień w stosunku do wersji 5.0.

Nowa wersja dostarcza między innymi sporo nowych funkcji dla skryptów makro i Lua – generowanie UUID, tworzenie ścieżek, przetwarzania tekstu itp.

Dodano również wsparcie do korzystania z repozytoriów z linii poleceń (+N-V-R.A), możliwość określenia konkretnego wyjścia („:sqlescape”, „:utf8”, „:cdata” itp), nowe narzędzia do pracy na bazie pakietów – rpmdigest i rpmgrep, oraz sporo innych usprawnień.

Jak podkreślają programiści projektu, wersja 5.1 na wszelkich możliwych kompilatorach i kombinacjach systemu, co ma jej zapewnić największą przenośność w stosunku do poprzednich wersji. Dodatkowo wesja beta została gruntownie przetestowana na prawdziwych dużych dystrybucjach, zarówno Linuksa, jak i BSD. Ma to zapewnić stabilność i gotowość projektu do wdrożenia w produkcyjnych wersjach dystrybucji.

Nie wiadomo czy niezależny fork oficjalnego projektu zostanie wdrożony do głównych dystrybucji korzystających z RPM – dzieje się to głównie ze względu na powiązania rpm.org z Red Hat’em. Wstępnie zainteresowanie rpm5 wyraziły dystrybucje: AltimatOS, Ark, CaOS, LFS, niektórzy programiści związani z Mandrivą, PCLinuxOS, PLD i Yoper.

Być może szybki rozwój RPM5 przekona również inne, bardziej znaczące dystrybucje. Ma przecież kilka ważnych argumentów po swojej stronie:

  • bazuje na oryginalnym kodzie RPM, zapewniając kompatybilność wsteczną,
  • RPM5 jest rozwijany przez wieloletniego programistę oficjalnego RPM – Jeffa Johnsona,
  • projekt przynosi bardzo dużo nowych możliwości, szczególnie na polu przenośności międzyplatformowej.

Argumentem przeciw jest właśnie patronat Red Hat’a nad oficjalnym projektem – przez to takie dystrybucje jak Red Hat Enterprise Linux, Fedora, SUSE Linux Enterprise, openSUSE, CentOS czy Mandriva nadal bazują na „starej” linii RPM. To na pewno nie pomaga w szybszym rozwoju i popularyzacji projektu.

Więcej informacji na RPM5.org.

Źródło: linux.pl.

Podobne artykuły

Brak komentarzy

Odpowiedz