Rząd Estonii polega głównie na wolnym oprogramowaniu

Rząd Estonii polega głównie na wolnym oprogramowaniu

przez -
17 1152
Świat

Simm Sikkut z National ICT Policy Adviser Government Office opublikował raport: e-Estonia: open source based o wdrażaniu i wykorzystywaniu przez rząd wolnego i otwartego oprogramowania. Według zebranych tam danych Estonia uzyskała same korzyści i zaoszczędziła sporą ilość pieniędzy. Wszystko, co zostało do tej pory wykonane na rzecz państwa jest dostępne publicznie na licencji EUPL.

Oto obecne dokonania władz:

  • 116 mln cyfrowych podpisów elektronicznych
  • 95% deklaracji podatkowych jest robionych przez internet
  • 25% głosów w wyborach parlamentarnych odbywa się przez internet
  • 98% firm wykorzystuje cyfrowe dane medyczne i elektroniczne recepty, a wszystkie sprawozdania roczne są składane przez internet
  • 90% uczniów studiuje w systemie e-School
  • W gabinetach rządu nie używa się już praktycznie papieru

Potem przedstawiono dokładnie, jak wygląda cała infrastruktura IT. Zapewniane są elektroniczne usługi dla sektora publicznego, punkty dostępowe dla banków, firm telekomunikacyjnych i energetycznych. Cały system kart identyfikacyjnych został opracowany we współpracy z bankami i firmami telekomunikacyjnymi, dzięki czemu jest on bezpieczny, tani i łatwy w użyciu.

Simm Sikkut daje również dobre rady dla innych rządów oraz przedstawia, co Estonia planuje wdrożyć w przyszłości. Warto również odwiedzić portal: e-estonia.com i samemu się przekonać o skuteczności tego systemu.